Czy warto ocieplać budynek pianką poliuretanową

Wśród materiałów stosowanych do ocieplania budynku dużą popularnością cieszy się pianka poliuretanowa. Ocieplanie natryskowe zdobywa sobie wielu nowych zwolenników. Tym bardziej powinieneś poznać specyfikę i największe zalety wynikające z ocieplenia budynku pianką poliuretanową. W dzisiejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytania:

  • Dlaczego pianka poliuretanowa jest tak bardzo popularna?
  • Jakie rodzaje pianki są używane do ocieplania budynków?
  • Jakie korzyści przynosi ocieplanie pianką poliuretanową?

Odpowiedzi na te pytania powinny ułatwić Ci wybór metody ocieplenia domu.

Dlaczego pianka poliuretanowa jest tak bardzo popularna?

Ocieplanie budynku pianą poliuretanową jest od wielu lat powszechnie stosowane zarówno w Europie Zachodniej, jak i w Stanach Zjednoczonych. Tym samym pianka poliuretanowa skutecznie wyparła bardziej archaiczne formy ocieplenia jak styropian czy wełna. Także w Polsce popularność pianki PU rośnie z każdym rokiem.

Technologia ocieplania pianką PU polega na przeprowadzeniu natrysku piany na określoną powierzchnię. Pianka PU to materiał, który zwiększa swoją objętość 50-krotnie. Dzięki temu dociera we wszystkie szczeliny, tworząc idealną warstwę izolacyjną. Szczelna warstwa pianki PU skutecznie chroni budynek przed stratami ciepła.

Jakie rodzaje pianki są używane do ocieplania budynków?

W procesie ocieplania budynku można stosować dwa rodzaje pianki:

  • otwartokomórkową,
  • zamkniętokomórkową.

Oba rodzaje różnią się od siebie parametrami i właściwościami.

Pianka otwartokomórkowa jest często porównywana do ludzkiej skóry. Wynika to z faktu, że jej warstwa jest złożona z porów. To powoduje, że pianka otwartokomórkowa wykazuje wysoki poziom paroprzepuszczalności. To oznacza, że pianka doskonale pochłania wilgoć i chroni wnętrze przed rozwojem grzybów oraz pleśni. Pianka otwartokomórkowa jest bardzo lekka i elastyczna. Te właściwości sprawiają, że świetnie nadaje się do ocieplania poddasza.

Pianka zamkniętokomórkowa składa się z małych komórek, których ujście jest zamknięte. Taka struktura sprawia, że pianka zamkniętokomórkowa nie pochłania wilgoci. Ponadto jest gęsta, sztywna i bardzo wytrzymała. Specjaliści nie zalecają stosowania tego typu pianki do ocieplania poddasza. Wynika to z faktu, że konstrukcja dachu nieustannie pracuje. To mogłoby prowadzić do uszkodzenia warstwy izolacji i pogorszenia warunków cieplnych wewnątrz budynku. Pianka zamkniętokomórkowa jest polecana do ocieplenia stropów i fundamentów oraz do wzmocnienia nośności budynku.

Jakie korzyści przynosi ocieplanie pianką poliuretanową?

Analizując zalety metody ocieplenia pianką PU, należy wymienić przede wszystkim precyzję wykonania warstwy izolacji. Piana zwiększając swoją objętość, dociera nawet w trudno dostępne zakamarki. Dużym atutem jest także szybkość i dokładność termoizolacji. Ocieplanie wełną lub styropianem pochłania o wiele więcej czasu. Ponadto efektywność izolacji w tych przypadkach jest niższa od pianki PU. Kolejną zaletą jest optymalny poziom wentylacji, jaki zapewnia pianka otwartokomórkowa. Na końcu warto wymienić także niskie ryzyko uszkodzenia warstwy izolacji przez zwierzęta.

Jeśli chcesz zdobyć więcej informacji na temat pianki poliuretanowej oraz samej metody ocieplania, to zajrzyj na stronę cels.pl/ocieplanie-piana. Znajdziesz tam szczegółową ofertę firmy CELS, która specjalizuje się w wykonywaniu termoizolacji metodą natryskową.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ