Co to jest EPS i do czego służy

Skrót EPS, a nawet rozszerzona wersja, czyli płyty z ekspandowanej pianki polistyrenowej mogą mówić niewiele. Z nami dowiesz się, czym jest i do czego służy, jak jest produkowany oraz jakie ma wady i zalety.

Jak powstaje EPS?

Każdy, kto choć raz miał w ręku styropian, doskonale zauważył masę niewielkich kulek. Wytwarza się go już od kilkudziesięciu lat. Granulki polisterenu podgrzewane parą wodną tworzą miękkie kulki, które następnie są sklejane najczęściej w bloki. Z gotowych elementów wycina się płyty EPS. Mogą tworzyć dowolny kształt i rozmiar elementu końcowego. Powstaje w podziale na trzy kategorie: tradycyjny biały, grafitowy oraz o zmniejszonej nasiąkliwości.

Najważniejsze parametry w budowlance

Najbardziej interesującym wskaźnikiem jest lambda, tradycyjnie oznaczana λ. Im wyższy wskaźnik λ, tym większa będzie utrata ciepła. Jej najwyższa wartość wynosi 0,040λ, co może również świadczyć o złej jakości wykonania płyt EPS. Warto więc poszukać produktu o lepszych parametrach. Ważny jest także wskaźnik CS(10), który pomoże nam wybrać odpowiedni styropian pod wylewkę betonową, bez uszkadzania ułożonej izolacji. W tym przypadku CS(10) powinien wynosić minimum 80. Kolejnym jest TR, czyli odporność na rozciąganie. Tu również powinien przekraczać wartość 80.

Zalety i wady spienionego polistyrenu

Gotowe produkty EPS mają wiele plusów. Przede wszystkim są:

-lekkie,

-tanie,

-łatwe w obróbce,

-nieszkodliwe dla zdrowia,

-odporne na grzyby i pleśń,

-odporne na wodę,

-odporne na promieniowanie UV,

-samogasnące,

-elektrostatyczne,

-nie butwieją i nie gniją nawet przy długim przechowywaniu.

Jak każdy materiał, płyty EPS również mogą mieć różne wady. Nie wynika to jednak z samego materiału wytworzenia, a z procesu produkcji. Tutaj główny i najważniejszy czynnik wyboru płyt styropianowych polega na wyborze produktu od doświadczonego producenta. Źle wytworzony materiał z pewnością nie spełni swoich wymogów ani nie zapewni długoletniej użyteczności. Nie warto na nim oszczędzać.

Do czego służy EPS?

Wykonane z pianki polistyrenowej płyty stosuje się najczęściej przy izolacji budynków na zewnątrz i wewnątrz, ale także w innych dziedzinach gospodarki. Tutaj ważną rolę odgrywają w przechowywaniu elektroniki RTV i AGD, w branży spożywczej, podczas przechowywania zimnej i gorącej żywności oraz jej kateringu. Jest produktem zastępczym dla palet drewnianych, z których coraz chętniej korzystają firmy produkcyjne. Sprawdź, jakie daje ci możliwości u jednego z wiodących producentów Hirsch porozell.

Sprawdź: http://www.hirsch-porozell.pl/produkcja-eps-produkcja-polistyren-spieniony-produkcja.html

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ