Jak uszyć roletę rzymską i czy się opłaca bardziej niż kupić

Roleta rzymska stanowi piękną alternatywę dla tradycyjnych zasłon bądź żaluzji. Służy nie tylko zapewnieniu nam prywatności we własnym mieszkaniu czy osłonięciu pokoju przed słońcem, ale również stanowią doskonały element dekoracyjny. Co więcej, ich uniwersalność sprawia, że pasują niemal do wszystkich pomieszczeń – od salonów i sypialni, poprzez kuchnię, a na łazience skończywszy. Rolety rzymskie różnią się od innych rodzajów rolet efektowną harmonijką, która ujawnia się po ich zsunięciu.

Czym są rolety rzymskie?

Rolety rzymskie możemy zakupić w wielu sklepach z dodatkami do wyposażenia wnętrz, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych. W ostatnich latach, przez panującą coraz powszechniej modę na ograniczenie nadmiernego konsumpcjonizmu i rękodzielnictwo, spora część osób decyduje się na zakup kawałka materiału i szycie rolet rzymskich samodzielnie, w domu. Czy takie rozwiązanie rzeczywiście się opłaca, czy jednak rozsądniej i taniej wyjdzie zakupienie rolet w sklepie meblowym? 

Jak uszyć rolety rzymskie?

Osoby, które zdecydują się na podjęcie trudu uszycia rolet rzymskich powinny zaopatrzyć się w kilka niezbędnych elementów, sporo czasu i cierpliwości. Chociaż sam proces szycia nie należy do najtrudniejszych zadań, to w końcu nie wszyscy posiadają na tyle dużo zdolności manualnych, aby praca poszła szybko i bez wysiłku. 

Na początek zastanówmy się, jakiego materiału chcemy użyć do wykonania rolet. W zależności od tego, jaki efekt chcemy otrzymać, mogą to być lekkie i delikatne tkaniny, które będą doskonale wyglądały w pokoju dziennym, bądź gruby i ciemny materiał – w ten sposób otrzymamy rolety zaciemniające. Jeśli lubimy się wyspać, a światło słoneczne wpadające przez okna przeszkadza nam w odpoczynku, takie rolety na pewno sprawdzą się w sypialni. 

Najpierw odmierzamy odpowiedni rozmiar rolety, dopasowany do miejsca, w którym chcemy je zawiesić – ramy okiennej, sufitu czy Pamiętajmy, aby zostawić w zapasie kilka centymetrów materiału na podwinięcie boków, dołu i góry rolety, taśmy oraz tunelów. Przed przycięciem i szyciem odmierzmy linie pomocnie – znacznie ułatwi nam to zadanie. Możemy już przyciąć materiał, następnie bierzemy się za obszywanie boków rolet oraz górnego tunelu.

Teraz musimy odmierzyć miejsce na tunele – najlepiej rozpocząć do górnej krawędzi. W tunelach umieścimy usztywnienia, które mają posłużyć do obsługi rolet. Następnie zaszywamy dolny tunel i doczepiamy kółka, przez które przewlekamy sznurek. Ostatni etap to umieszczenie specjalnych usztywniaczy i obciążeniowej listwy w tunelach. Roleta powinna być gotowa do zawieszenia.

Kupić czy uszyć samemu – co się bardziej opłaca?

Jak widać proces szycia rolety rzymskiej zajmuje sporo czasu i wysiłku. Wiele osób chwali sobie możliwości, jakie stoją za samodzielnym wykonaniem rolet, takie jak wybór materiału i oryginalność efektu końcowego. Nie da się jednak ukryć, że obliczanie odpowiedniej ilości materiału, odmierzanie i szycie stanowi niemałe wyzwanie dla kogoś, kto nie ma zbyt wiele czasu lub odpowiednich zdolności manualnych. Dla wielu rozsądniejszym wyjściem będzie zakup rolety rzymskiej w sklepie stacjonarnym bądź internetowym. Wybór materiałów i wzorów jest naprawdę ogromny, więc każdy powinien znaleźć roletę, z której będzie zadowolony. 

Więcej informacji znajdziecie na: https://grako.pl/do-domu/rolety-rzymskie/

[Głosów:2    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ