Etażerka

Etażerka to jeden z najstarszych elementów wyposażenia wnętrz. Nie spotyka się ich zbyt często, gdyż zostały wyparte przez pospolite regały. Niektóre z nich są również w ten sposób nazywane. Mimo to można je jeszcze zobaczyć. Ich budowa jest bardzo prosta, a możliwości, jakie daje są bardzo duże. Mogą nie tylko pełnić funkcję efektownego mebla do wystaw, ale także, dzięki szufladkom, służyć jako schowek na drobiazgi.

  1. Co to jest etażerka?
  2. Do czego wykorzystuje się etażerki?
  3. Z jakiego materiału może być wykonana etażerka?
  4. Styl i kształt etażerki
  5. Etażerka z szufladami czy bez?

Co to jest etażerka?

Etażerka początki swojego istnienia datuje na wiek osiemnasty. Pierwsze modele były produkowane i używane przez francuzów, którzy wraz z rozwojem czytelnictwa i zbieractwa drobnych przedmiotów postanowili wymyślić mebel, który będzie się do tego idealnie nadawał. Etażerka to stojący lekki meble, który konstrukcję ma otwartą. Oznacza to, że nie ma żadnych drzwiczek, a jedynie dodatkową opcją mogą być wysuwane szuflady, które znajdują się przeważnie na samym jej dole.

Składa się ona z kilku półek, które umiejscowione są jedna nad drugą. W Polsce bardzo często nazywana jest regałem, z którym ma wiele wspólnego. Cechuje ją jednak styl wykonania i materiał użyty do jej produkcji. Obecnie nie jest już tak często spotykana, aczkolwiek można ją nabyć w niektórych sklepach. Gdzie je można znaleźć? Odkryj stylowe produkty do domu, dzięki którym poczujesz się jak u siebie w sklepie https://www.wonder.pl/

Do czego wykorzystuje się etażerki?

Etażerka to mebel, który ma wiele zastosowań. Bardzo często wykorzystywany jest nie tylko w salonach, czy pokojach dziennych, ale także w sypialniach i łazienkach. W pokoju gościnnym zazwyczaj pełni funkcję małej biblioteczki, kwietnika lub barku na alkohole. To jednak nie wszystkie zastosowania. Jak pierwotnie zakładano, tak i teraz może ona służyć do przechowywania bibelotów, a także być praktyczną półką do wystawienia swoich najróżniejszych kolekcji.

Etażerki uwielbiają również fani muzyki, którzy bardzo często układają na nich swoje płyty winylowe, jak i nowoczesne CD. Ponadto wytrzymała konstrukcja pozwala postawić na niej gramofon, czy też mniejsze radio. Nieocenionym meblem jest ona również w pokojach na poddaszu. Jej wysokość zazwyczaj nie jest większa niż półtora metra, a więc idealnie nadaje się do pomieszczeń ze skosami. Etażerkę wykorzystują kobiety, które robią sobie z niej małą toaletkę w sypialni. Może ona pełnić funkcję wystawki różnych kolekcji, a także idealnie nadawać się do przechowywania puzderek z biżuterią, flakoników z perfumami i małe lusterko. W łazience natomiast etażerka będzie idealnym rozwiązaniem do przechowywania kosmetyków lub ręczników.

Z jakiego materiału może być wykonana etażerka?

Etażerki wykonuje się z kilku rodzajów materiału. Najczęściej spotyka się modele z drewna, gdyż pierwotnie z niego były one produkowane. Jaki jego rodzaj się wykorzystuje? Z racji swojej odporności na zarysowania oraz twardości najczęściej jest to dąb, jednak należy liczyć się z odpowiednio wysoką ceną. Dla osób, których budżet jest nieco mniejszy można polecić etażerki wykonane z:

  • rattanu
  • aluminium
  • wikliny
  • PCV

Wszystkie materiały mają swoje unikalne cechy, które predysponują je do wykorzystania w procesie produkcji tego mebla. Decydując się na któryś z nich trzeba wziąć pod uwagę to, gdzie będzie etażerka stała. W pomieszczeniu z wilgocią, jak łazienka najlepsze będzie tworzywo sztuczne. Natomiast w salonie idealnie sprawdzi się drewniana etażerka z pięknie wyeksponowanymi frezami.

Styl i kształt etażerki

Etażerka to mebel niezwykle praktyczny, który można wszędzie ustawić i będzie prezentować się niezwykle okazale. Umiejętne dobranie kolorystyki, stylu i kształtu gwarantuje niesamowity efekt. Zyska na tym na pewno aranżacja, która wzbogacona o etażerkę będzie jeszcze lepsza.

Etażerki najczęściej mają prostą budowę. Ich różnica polega jedynie na ułożeniu półek i materiału, z jakiego zostały wykonane. Niegdyś nieodłącznym elementem tego mebla były efektowne frezy, które nadawały szczególnego charakteru. W salonach, gdzie zazwyczaj pełnią funkcję niskiego regału ich budowa jest prosta, w kształcie prostokąta. Można jednak nabyć takie, które idealnie będą wpasowywać się w narożniki, co jest ich ogromną zaletą.

Etażerka z szufladami czy bez?

Wybór etażerki nie musi być wcale prosty, choć sam mebel nie jest zbytnio skomplikowany. Odpowiednie dobranie go do aranżacji to klucz do efektownego wyglądu pomieszczenia. Praktyczność i funkcjonalność etażerki sprawia, że mimo iż jest ona wiekowa, to nadal cieszy się dużym uznaniem wśród ludzi. W szczególności tych, którzy urządzają mieszkanie w stylu retro.

Etażerka może być wyposażona nie tylko w półki, ale także szuflady. To, czy znajdą one swoje zastosowanie zależy od osoby, która będzie ją używać. Należy jednak wspomnieć, że takie rozwiązanie może okazać się niezwykle pomocne w schowaniu dodatkowych talerzy, książek, czy płyt oraz kolekcji. Jak widać, taki system znajdzie swoje zastosowanie i wcale nie oznacza to, że popsuje wygląd mebla. Wręcz przeciwnie! Niekiedy może stanowić wartość dodatnią, dzięki odpowiedniemu wykończeniu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ