Etażerka to jeden z najstarszych elementów wyposażenia wnętrz. Nie spotyka się ich zbyt często, gdyż zostały wyparte przez pospolite regały. Niektóre z nich są również w ten sposób nazywane. Mimo to można je jeszcze zobaczyć. Ich budowa jest bardzo prosta, a możliwości, jakie daje są bardzo duże. Mogą nie tylko pełnić funkcję efektownego mebla do wystaw, ale także, dzięki szufladkom, służyć jako schowek na drobiazgi.
- Co to jest etażerka?
- Do czego wykorzystuje się etażerki?
- Z jakiego materiału może być wykonana etażerka?
- Styl i kształt etażerki
- Etażerka z szufladami czy bez?
Co to jest etażerka?
Etażerka początki swojego istnienia datuje na wiek osiemnasty. Pierwsze modele były produkowane i używane przez francuzów, którzy wraz z rozwojem czytelnictwa i zbieractwa drobnych przedmiotów postanowili wymyślić mebel, który będzie się do tego idealnie nadawał. Etażerka to stojący lekki meble, który konstrukcję ma otwartą. Oznacza to, że nie ma żadnych drzwiczek, a jedynie dodatkową opcją mogą być wysuwane szuflady, które znajdują się przeważnie na samym jej dole.
Składa się ona z kilku półek, które umiejscowione są jedna nad drugą. W Polsce bardzo często nazywana jest regałem, z którym ma wiele wspólnego. Cechuje ją jednak styl wykonania i materiał użyty do jej produkcji. Obecnie nie jest już tak często spotykana, aczkolwiek można ją nabyć w niektórych sklepach. Gdzie je można znaleźć? Odkryj stylowe produkty do domu, dzięki którym poczujesz się jak u siebie w sklepie https://www.wonder.pl/
Do czego wykorzystuje się etażerki?
Etażerka to mebel, który ma wiele zastosowań. Bardzo często wykorzystywany jest nie tylko w salonach, czy pokojach dziennych, ale także w sypialniach i łazienkach. W pokoju gościnnym zazwyczaj pełni funkcję małej biblioteczki, kwietnika lub barku na alkohole. To jednak nie wszystkie zastosowania. Jak pierwotnie zakładano, tak i teraz może ona służyć do przechowywania bibelotów, a także być praktyczną półką do wystawienia swoich najróżniejszych kolekcji.
Etażerki uwielbiają również fani muzyki, którzy bardzo często układają na nich swoje płyty winylowe, jak i nowoczesne CD. Ponadto wytrzymała konstrukcja pozwala postawić na niej gramofon, czy też mniejsze radio. Nieocenionym meblem jest ona również w pokojach na poddaszu. Jej wysokość zazwyczaj nie jest większa niż półtora metra, a więc idealnie nadaje się do pomieszczeń ze skosami. Etażerkę wykorzystują kobiety, które robią sobie z niej małą toaletkę w sypialni. Może ona pełnić funkcję wystawki różnych kolekcji, a także idealnie nadawać się do przechowywania puzderek z biżuterią, flakoników z perfumami i małe lusterko. W łazience natomiast etażerka będzie idealnym rozwiązaniem do przechowywania kosmetyków lub ręczników.
Z jakiego materiału może być wykonana etażerka?
Etażerki wykonuje się z kilku rodzajów materiału. Najczęściej spotyka się modele z drewna, gdyż pierwotnie z niego były one produkowane. Jaki jego rodzaj się wykorzystuje? Z racji swojej odporności na zarysowania oraz twardości najczęściej jest to dąb, jednak należy liczyć się z odpowiednio wysoką ceną. Dla osób, których budżet jest nieco mniejszy można polecić etażerki wykonane z:
- rattanu
- aluminium
- wikliny
- PCV
Wszystkie materiały mają swoje unikalne cechy, które predysponują je do wykorzystania w procesie produkcji tego mebla. Decydując się na któryś z nich trzeba wziąć pod uwagę to, gdzie będzie etażerka stała. W pomieszczeniu z wilgocią, jak łazienka najlepsze będzie tworzywo sztuczne. Natomiast w salonie idealnie sprawdzi się drewniana etażerka z pięknie wyeksponowanymi frezami.
Styl i kształt etażerki
Etażerka to mebel niezwykle praktyczny, który można wszędzie ustawić i będzie prezentować się niezwykle okazale. Umiejętne dobranie kolorystyki, stylu i kształtu gwarantuje niesamowity efekt. Zyska na tym na pewno aranżacja, która wzbogacona o etażerkę będzie jeszcze lepsza.
Etażerki najczęściej mają prostą budowę. Ich różnica polega jedynie na ułożeniu półek i materiału, z jakiego zostały wykonane. Niegdyś nieodłącznym elementem tego mebla były efektowne frezy, które nadawały szczególnego charakteru. W salonach, gdzie zazwyczaj pełnią funkcję niskiego regału ich budowa jest prosta, w kształcie prostokąta. Można jednak nabyć takie, które idealnie będą wpasowywać się w narożniki, co jest ich ogromną zaletą.
Etażerka z szufladami czy bez?
Wybór etażerki nie musi być wcale prosty, choć sam mebel nie jest zbytnio skomplikowany. Odpowiednie dobranie go do aranżacji to klucz do efektownego wyglądu pomieszczenia. Praktyczność i funkcjonalność etażerki sprawia, że mimo iż jest ona wiekowa, to nadal cieszy się dużym uznaniem wśród ludzi. W szczególności tych, którzy urządzają mieszkanie w stylu retro.
Etażerka może być wyposażona nie tylko w półki, ale także szuflady. To, czy znajdą one swoje zastosowanie zależy od osoby, która będzie ją używać. Należy jednak wspomnieć, że takie rozwiązanie może okazać się niezwykle pomocne w schowaniu dodatkowych talerzy, książek, czy płyt oraz kolekcji. Jak widać, taki system znajdzie swoje zastosowanie i wcale nie oznacza to, że popsuje wygląd mebla. Wręcz przeciwnie! Niekiedy może stanowić wartość dodatnią, dzięki odpowiedniemu wykończeniu.