Projekty domów z poddaszem – rozwiązanie, które warto wziąć pod uwagę

Osoby planujące budowę własnego domu mierzą się z poważnymi dylematami już przy wyborze projektu – podjęcie decyzji, czy bardziej będzie nam odpowiadał dom z poddaszem, piętrem czy parterowy często nie jest łatwe. Jakie są zalety projektów domów z poddaszem?

Czym właściwie jest poddasze?

Nazwa sugeruje, że poddasze to pomieszczenie znajdujące się bezpośrednio pod dachem – jednak nie każdy pokój na najwyższej kondygnacji jest tak nazywany. Poddasze to pokój pod skośnym dachem, z jednej strony umożliwiający stworzenie niepowtarzalnego klimatu, a z drugiej – będący często wyzwaniem przy aranżacji. Dobrze urządzone poddasze potrafi być jednak przepiękne, nic zatem dziwnego, że jest marzeniem wielu osób.

Ściana kolankowa, przedścianka i krokwie – czyli podstawowa terminologia

Planując aranżację poddasza należy zdawać sobie sprawę z jego konstrukcji – jest to łatwiejsze, gdy z grubsza wiemy, co jest czym. Jednym z ważniejszych konstrukcyjnie elementów poddasza jest ściana kolankowa. Jest to ta niska, pionowa ścianka umieszczona między skosem a podłogą – opiera się na niej dach, a aby poddasze było wygodne, nie powinna być niższa, niż 80 centymetrów. Jeżeli jest niższa, urządzenie pokoju w takiej przestrzeni jest utrudnione – dlatego często zaleca się postawienie przedścianki, czyli ściany nieco zmniejszającej powierzchnię, za to ułatwiającej urządzenie pokoju – umieszcza się ją na tyle daleko od ściany kolankowej, by uzyskać odpowiednią wysokość. Przestrzeń między ścianą kolankową a przedścianką można wykorzystać jako schowek lub dodatkowe ocieplenie.

Krokwie to drewniany szkielet, na którym opiera się dach. Mimo, że jest to element konstrukcyjny, wiele osób docenia atrakcyjny wygląd ładnie wykończonych belek. Wiele osób po prostu wykańcza je i zostawia wyeksponowane, ale krokwie mogą też służyć jako elementy regałów na książki czy półki na rośliny. Ich dekoracyjny charakter często jest uwzględniany w projektach domów z poddaszem.

Kiedy warto brać pod uwagę projekty domów z poddaszem?

Poddasze użytkowe to dobry sposób na uzyskanie większej powierzchni bez konieczności wznoszenia pełnej kondygnacji. Jest to dobre rozwiązanie zarówno w małych, jak i dużych domach, a pokoje ze skosami często są wykorzystywane jako sypialnie, chociaż dobrze sprawdzają się również jako pomieszczenia do pracy – przy odpowiednich oknach dachowych poddasze może być bardzo jasnym pomieszczeniem ze stałym dostępem do światła dziennego. Dlatego osoby pracujące w domu – artyści, projektanci czy architekci – bardzo cenią sobie takie rozwiązanie.

Na co zwracać uwagę przeglądając projekty domów z poddaszem?

Ważne jest, by wszystkie pomieszczenia dobrze spełniały swoją funkcję. Budując dom mamy wpływ nie tylko na wybór projektu, ale w wielu przypadkach można także wprowadzić pewne modyfikacje. Taka możliwość jest często zaznaczona w opisie projektu, ale warto upewnić się, w jakim zakresie można zmieniać projekt. Projekty domów z poddaszem czasem charakteryzują się za niską ścianą kolankową – jeżeli tak jest w przypadku upatrzonego przez nas, często można ją podwyższyć.

Istotne są także skosy – im ostrzejszy kąt dachu, tym bliżej ściany kolankowej jest ono wysokie na tyle, że można pod nim stać, nie uderzając głową w sufit – za to pomieszczenie może być wizualnie mniej atrakcyjne i nieproporcjonalnie wysokie.

Różne projekty domów z poddaszem można obejrzeć między innymi na stronie https://pracownia-projekty.dom.pl/projekty_z_poddaszem.html. Warto też przejrzeć różne fora internetowe w poszukiwaniu inspiracji na aranżację – wiele osób dzieli się przy okazji swoimi doświadczeniami z urządzania takich pomieszczeń.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ