Karnisze metalowe – pomiary, wybór, montaż

Karnisze metalowe to najpopularniejsze karnisze, które obecnie można znaleźć w sprzedaży. Gdy także zamierzasz je zakupić, sprawdź, jak je wybrać i zamontować!

Wykonany z metalowej rury karnisz to doskonała propozycja zarówno do aranżacji nowoczesnych, jak również tych o klasycznych cechach. Takie karnisze są dostępne w różnych wariantach do wyboru, są przystępne cenowo, a także można kupić je w wielu sklepach – także w tych internetowych. Co więcej, są także łatwe w samodzielnym montażu.

Wybieramy karnisz metalowy – ważne pobranie wymiarów

Przy doborze odpowiedniego karnisza kluczowe jest pobranie właściwych wymiarów okna, przy którym ma być on zamontowany.

Właściwy wymiar karnisza = długość wnęki okiennej + 40-60 cm (po 20-30 cm z każdej strony okna).

Pamiętajmy o tym, że jeżeli karnisz ma posiadać dekoracyjne wykończenie, na przykład ozdobną rozetę, długość takiego elementu z każdej strony będzie wynosiła po 10-15 cm.

Aktualnie karnisze metalowe można kupić w gotowych wymiarach. Można także wybrać modele z regulacją – karnisz ma wtedy budowę teleskopową i pozwala na właściwe wyregulowanie jego długości. Można też zamówić karnisz na wymiar w firmie, która zajmuje się sprzedażą takich komponentów.

Warto również zaznaczyć, że karnisze z metalu można przycinać. W tym celu konieczne będzie zastosowanie piłki – brzeszczotu do metalu.

O czym pamiętać przy zakupie karnisza metalowego?

Producenci karniszy mogą zaproponować swoim klientom różnego rodzaju modele do wyboru. Można podzielić je na dwie kategorie:

  • karnisze pojedyncze – mają jedną belkę do powieszenia na niej dekoracji
  • karnisze podwójne – wyposażone są w dwie równoległe belki na zasłony oraz firanki

Kolorystykę karnisza dobrać najlepiej do aranżacji wnętrza. Do wyboru mamy karnisze białe, czarne, o srebrnym czy złotawym kolorze.

Przy zakupie karniszy warto także sprawdzić, jakie zastosowano w nich kółka z żabkami. Lepszej jakości karnisze wyposażone są w pokryte teflonem kółka, które gładko i niemalże bezgłośnie ślizgają się po rurkach.

Samodzielny montaż karnisza okiennego

Karnisz okienny może być zamontowany zarówno do ściany, jak również do sufitu. Montaż sufitowy najczęściej wybierany jest do pomieszczeń o niższych i średnich sufitach. Montaż ścienny rekomendowany jest wtedy, gdy wnętrze ma wysoki sufit.

Nie trzeba wzywać fachowca, aby przeprowadzić montowanie karnisza okiennego. Prace te można wykonać także we własnym zakresie. W tym celu należy zastosować wiertarkę. Wcześniej odpowiednio oznaczamy miejsca wykonania wierceń i dobieramy odpowiednie kołki rozporowe.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ