Zamki do drzwi

Jednym z najważniejszych elementów we wszystkich drzwiach wejściowych jest zamek. Od rodzaju zastosowanego zamku będzie zależeć bezpieczeństwo całego naszego domu lub mieszkania. Do wyboru zamku do drzwi warto się przygotować – wśród dostępnych znajdziemy wiele modeli różniących się zarówno konstrukcją, sposobem montażu, jak i obsługą. Zapraszamy do lektury krótkiego wprowadzenia w temat zamków do drzwi, z której poznasz najważniejsze informacje na ich temat.

Najczęściej stosowane rodzaje zamków do drzwi

Znaleźć możemy różne rodzaje zamków do drzwi. Jednym z najchętniej i najczęściej kupowanych są zamki wpuszczane, przeznaczone do montowana wewnątrz obudowy drzwi. Zazwyczaj, umieszcza się je w przygotowanych wcześniej otworach. Działanie mechanizmu tego zamka jest dość proste – po zamknięciu, rygiel oraz zapadka są przesuwane do zaczepu w futrynie. Z szeroką ofertą zamków wpuszczanych zapoznasz się na: https://www.sparta.com.pl/pl/wpuszczane-drzwiowe-zamki.

Zamki nawierzchniowe to kolejny często stosowany rodzaj tych urządzeń. Zamki te są montowane do powierzchni drzwi. Od wewnątrz, obsługa zamka odbywa się za pomocą gałki lub innego pokrętła. Od zewnątrz, do ich otworzenia potrzebny będzie klucz. Mechanizm działania jest dość podobny jak w przypadku zamków wpuszczanych – po przekręceniu klucza rygiel wsuwa się w otwór w futrynie.

O czym warto pamiętać w czasie zakupu zamka do drzwi?

Oprócz wyboru rodzaju zamka, warto również pamiętać o kilku innych istotnych parametrach. Zwrócenie na nie uwagi pomoże nam uniknąć nieudanego zakupu.

Przede wszystkim należy uwzględnić, czy drzwi, które pragniemy wyposażyć w dany zamek otwierają się w prawo, czy w lewo. Niektóre dostępne zamki mają opcję zmiany zapadki – w tym celu wystarczy ją odkręcić, a następnie zmienić ułożenie. W ten sposób zmienimy dany zamek z lewego na prawy – i na odwrót.

Rozstaw danego zamka jest nie mniej istotny. Jest on określany za pomocą dwóch liczb, oznaczających odległość pomiędzy osią otworu na klamkę a osią otworu na klucz, a także pomiędzy czołem zamku a osią otworu.

Sposób wykończenia czoła danego zamka to istotny element, mający duży wpływ na aspekty estetyczne. Ma to duże znaczenie w przypadku doboru zamków do drzwi w pokojach hotelowych, apartamentach, biurach oraz innych miejscach o wysokim standardzie. W sposobie wykończenia największe znaczenie ma kolor farby pokrywającej dany zamek. Szczególnie chętnie wybierany to kolory metaliczne – niklu, ocynku w różnych odcieniach, a także odcieni beżu.

Warto też zwrócić uwagę na obecność zaczepu w zestawie z interesującymi nas modelami zamków. Zaczep jest nieodłącznym elementem w używaniu każdego zamka. Jest on instalowany we framudze drzwi i odgrywa kluczową rolę w czasie, gdy drzwi są zamknięte. Warto dobrać zaczep, który będzie pasował do interesującego nas zamka pod dwoma względami – będzie na tyle duży i głęboki, by wsuwany do jego wnętrza rygiel nie sprawiał żadnych trudności i nie stawiał oporu. Zazwyczaj jednak dopasowanie zaczepu do zamka, jak i futryny nie stanowi wielkiego problemu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ