Budowa własnego domu to nie lada wyzwanie. Podobnie jest z remontem mieszkania. Nie jest to łatwe zadanie. Wszędobylski kurz, hałas i niemożność korzystania w pełni swobodnie ze swojego mieszkania naprawdę potrafią dać w kość. Podczas remontu człowiek staje przed milionem mniejszych bądź większych decyzji, które mogą z czasem przytłaczać. Kaloryfery czy ogrzewanie podłogowe? Wanna czy prysznic? Płyta indukcyjna czy kuchenka gazowa? Wszelkie te wybory zaważyć mogą na komforcie naszego przyszłego życia w danym miejscu.
Jak nie zwariować podczas remontu?
Generalna metamorfoza mieszkania czy domu wymaga zaangażowania sporo energii, czasu i… finansów. Warto uniknąć kosztownych pomyłek i nie uczyć się na własnych błędach. Wybór materiałów czy chociażby kolorów jest też w obecnych czasach po prostu gigantyczny. Nie rozwiążemy tego problemu poprzez zaangażowanie małżonka, aby wybierał za nas kolory ścian czy podłogę. Pomoże nam natomiast zlecenie zaaranżowania przestrzeni w naszym domu specjaliście. Architekt wnętrz pomoże nam urzeczywistnić nasze marzenia. Oczywiście, nierzadko klienci projektantów wnętrz nie mają w ogóle pomysłu na to, jak ma wyglądać ich mieszkanie po remoncie – po prostu wiedzą, że chcą coś zmienić. Nie mają pojęcia, czy wybrać kuchnię pod zabudowę, wannę czy prysznic czy w jakiej tonacji ma być utrzymany nowy salon. Z pewnością, zatrudnienie architekta wnętrz jest dodatkowym kosztem i może się wydawać, że nas na niego nie stać. Należy jednak na ten problem spojrzeć inaczej czy stać nas na naukę aranżacji wnętrz na własnym przykładzie. Koszt remontu mieszkania to nie mniej niż kilkadziesiąt tysięcy złoty, a wykończenia mieszkania to w zależności od wielkości nawet kilkaset tysięcy. Lepiej eksperymentować samemu czy powierzyć sprawę komuś kto robił to już kilkadziesiąt czy nawet kilkaset razy?
Na pewno złotą radą podczas remontu, której należy się trzymać to bycie cierpliwym. Najlepiej uzbroić się również w większy zapas gotówki, niż na początku się zakładało. Jeśli można sobie na to pozwolić, lepiej remontować od razu całe mieszkanie niż dzielić remont pomieszczenie po pomieszczeniu.
Jak zaprojektować łazienkę?
Z pewnością niektóre pomieszczenia łatwiej się remontuje. Przykładem takiego miejsca w domu jest na przykład sypialnia. Można poddać ten pokój małej metamorfozie zdecydowanie łatwiej niż łazienkę czy kuchnię. Nie oznacza to, że
Wystarczy przemalować ściany, zakupić inne dodatki, poszewki na poduszki, zasłony ewentualnie wymienić łóżko – i już pomieszczenie nabiera nowego charakteru. Znacznie trudniej i dłużej remontuje się łazienkę.
Zwłaszcza jeśli mieszka się z osobą, która nie podziela naszych pomysłów aranżacyjnych. Bezpiecznym, neutralnym i ponadczasowym rozwiązaniem jest łazienka czarno biała. Można zdecydować się na ciemną podłogę i dodać do tego jasne kafle na ścianie. Odwiecznym problemem, zwłaszcza jeśli mieszka się w kilka osób, jest to, co powinno zostać w nowej łazience zamontowane: wanna czy prysznic? Do małej łazienki zdecydowanie lepiej wstawić jest prysznic. Jeżeli mamy więcej miejsca możemy połączyć obie funkcje wybierając wannę z parawanem nawannowym. Takie rozwiązanie zaspokoi potrzeby zarówno zwolenników wanny jak i prysznica.