Umywalki łazienkowe – co warto o nich wiedzieć, jakie są rodzaje i który model wybrać?

0
2265

Wybór odpowiedniej umywalki łazienkowej nie należy do najprostszych zadań.  Jest wiele czynników, na które należy zwrócić uwagę. Również samych umywalek jest dostępnych na rynku bez liku, a poszczególne modele różnią się między sobą między innymi kształtem, rozmiarem czy funkcjonalnością. Jak wybrać odpowiednią umywalkę do naszej łazienki? Na co zwrócić uwagę podczas zakupów i jak upewnić się, że wybrany model będzie nam dobrze służył przez całe lata? Na te pytania postaramy się znaleźć odpowiedź w poniższym artykule. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Rozmiar umywalki łazienkowej ma znaczenie

Jak wspomnieliśmy we wstępie do tego tekstu, umywalki łazienkowe różnią się od siebie wieloma aspektami. Od tych czysto wizualnych, aż po te, które wpływają na ich funkcjonalność. Wybierając umywalkę, musimy pamiętać, by odpowiednio dobrać jej rozmiar. Zawsze warto zmierzyć pomieszczenie, by przez przypadek umywalka nie okazała się za duża. Musimy mieć tyle przestrzeni między umywalką a przeciwległą ścianą lub drzwiami prysznica, by móc się swobodnie poruszać po pomieszczeniu, a jeśli pod umywalką umieścimy szafkę, to jej drzwiczki muszą się otwierać na zewnątrz na pełną szerokość. Jeśli jesteśmy zmuszeni wybrać mniejszą umywalkę, to kupmy głębszy model, co znacząco poprawi komfort użytkowania umywalki.

Umywalki łazienkowe – modele uwzględniające sposób montażu

Podstawowy sposób podziału umywalek łazienkowych to rozróżnienie poszczególnych modeli ze względu na sposób montażu. Wyróżniamy więc następujące rodzaje tych umywalek:

  • Umywalki łazienkowe ścienne (wiszące),
  • Umywalki łazienkowe nablatowe,
  • Umywalki łazienkowe podblatowe i wpuszczane w blat,
  • Umywalki łazienkowe meblowe (naszafkowe),
  • Umywalki łazienkowe wolnostojące.

Rodzaje umywalek – krótka charakterystyka

Wiszące umywalki to najbardziej klasyczny model, który niekiedy ozdobiony jest dekoracyjnym syfonem. Z kolei umywalki nablatowe cieszą się dużą popularnością wśród osób, które podążają za modą i najnowszymi trendami. Jest to stylowe rozwiązanie – miska umywalki – jak sama nazwa wskazuje – jest umocowana na blacie, dlatego też możemy podziwiać ją w całej okazałości. Nie możemy sobie niestety na to pozwolić, gdy wybierzemy umywalkę podblatową lub wpuszczoną w blat (ta druga delikatnie wystaje ponad krawędź blatu) – jest ona bowiem wtedy częściowo lub w całości ukryta. Umywalki naszafkowe są integralną częścią szafki, która jest umieszczona pod umywalką – jej kształt jest dopasowany do rozmiaru mebli łazienkowych. Umywalki łazienkowe wolnostojące to drogie i awangardowe rozwiązanie, które sprawdza się w nowoczesnych łazienkach (również w oddaleniu od ściany, co wyróżnia ten model na tle pozostałych opisanych wyżej).

Czym się kierować, wybierając umywalkę łazienkową? Podsumowanie

Wybierając umywalkę do łazienki, weźmy pod uwagę estetykę i funkcjonalność. Nie zapominajmy o rozmiarze, który może mieć niebagatelne znaczenie – inny model sprawdzi się w małej łazience, a inny w dużej. Postarajmy się też, by wybrany model pasował do reszty mebli łazienkowych. Szeroki wybór umywalek łazienkowych oferuje sklep Merkury Market:

https://www.merkurymarket.pl/umywalki-lazienkowe/

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ