Kuchnia to pomieszczenie niezwykle trudne w aranżacji i umeblowaniu. Wiedzą o tym wszyscy właściciele i najemcy nieruchomości, którzy choć raz w życiu stanęli przed zadaniem wykończenia kuchni. Oprócz sprzętów przeznaczonych stricte do tego pomieszczenia (kuchenek gazowych, piekarników, lodówek, zlewozmywaków) konieczne jest uwzględnienie mebli, w których przechowywać będziemy używane na co dzień obiekty i urządzenia. Ich wybór jest uzależniony od różnych czynników – ilości osób korzystających z kuchni, rozmiaru tego pomieszczenia, naszych preferencji kulinarnych i licznych innych. Zapraszamy do lektury, w której trakcie postaramy się doradzić jak umeblować kuchnię, by pomieszczenie to było komfortowe, a praca w nim przebiegało szybko i sprawnie.
Umeblowanie kuchni – od A do Z
Przystępując do umeblowania kuchni, warto rozpocząć od ustalenia spraw najbardziej ogólnych i podstawowych. Chodzi o wydzielenie określonych stref w kuchni, w których przeprowadzać będziemy konkretne działania. O jakich strefach mowa? Są to przede wszystkim:
– strefa spiżarni – czyli ta część kuchni, w której przechowujemy żywność – na przykład przeznaczona na lodówkę, chlebak, szafkę na suche produkty spożywcze,
– strefa przechowywania – w której trzymamy naczynia oraz garnki,
– strefa mokra – przeznaczone na zlew, zmywarkę,
– strefa przyrządzania posiłków – w której powinny znajdować się blaty,
– strefa gotowania – czyli kuchenka/płyta grzewcza, piekarnik, piecyk,
– strefa odpadków – w której umieścimy kosze na śmieci.
Pod kątem doboru mebli – kluczowe znaczenie ma strefa przechowywania, w której często umieszczamy największą ilość mebli.
Meble do przechowywania w kuchni – kilka porad przed zakupem
Wśród mebli dedykowanych do tej części kuchni, znajdują się przede wszystkim półki, regały i szuflady, w których przechowywać będziemy wszystkie sprzęty potrzebne do przygotowywania posiłków. Szczególną popularnością w ostatnich latach cieszą się szuflady kuchenne, wyposażone w specjalne mechanizmy zwiększające ich przydatność. O jakich mechanizmach mowa?
Przede wszystkim chodzi o mechanizm wyciszający pracę szuflady oraz spowalniający ruch jej prowadnic. Wbrew pozorom, mechanizmy te mają duży wpływ na bezpieczeństwo przechowywanych wewnątrz szuflady obiektów. Zwłaszcza gdy w szufladach przechowujemy naczynia takie jak talerze i szklanki, które pod wpływem nagłych wstrząsów mogłyby się potłuc.
Pomocne są też szuflady wyposażone w specjalny mechanizm hamujący, który również stanowi zabezpieczenie przed stłuczeniem. Szuflady takie automatycznie wyhamowują ruch o zbyt dużym przyspieszeniu. Szczególnie warte polecenia są systemy szufladowe marki Concept, oferowane przez sklep internetowy Locker.
Wybierając szuflady do kuchni warto także zwrócić uwagę na takie podstawowe parametry, jak rozmiar. Wśród dostępnych, znajdziemy zarówno szuflady płytkie (o głębokości ok. 10 cm, przeznaczone do przechowywania drobnych produktów spożywczych), jak i szuflady głębokie (powyżej 25 cm). Ważna jest również szerokość szuflad – szczególnie gdy pragniemy umeblować kuchnię o niedużej powierzchni.