Stylowe lampy ogrodowe w kilku odsłonach – sprawdź jak efektownie oświetlić swój ogród!

0
1538

Ogród jest dla właścicieli domów często najważniejszą częścią posiadłości, której poświęca się co najmniej tyle samo, a często o wiele więcej, uwagi niż pomieszczeniom mieszkalnym. To on jest swoistą ostoją i własnym kawałkiem zieleni, w którym można zapomnieć o zgiełku miast i tempie codziennego życia. Czym jednak byłby ogród po zmroku, gdyby nie oświetlenie? To właśnie dobrze dobrane i rozmieszczone lampy ogrodowe sprawiają, że wraz z zachodem słońca zmienia się on w prawdziwie magiczną krainę. Jakie oświetlenie zewnętrzne warto wziąć pod uwagę?

Kinkiety i lampy ogrodowe ścienne

Oświetlenie ścienne pełni na zewnątrz praktycznie tę samą funkcję co wewnątrz pomieszczeń – tworzy nastrój. W przypadku kinkietów można mówić o naprawdę niezwykłym zróżnicowaniu pod względem dostępnych wzorów, kształtów, kolorów i modeli, dzięki czemu znalezienie lamp ogrodowych tego typu, idealnie spełniających funkcje dekoracyjne i praktyczne jest wyjątkowo proste. Montuje się je na ścianach posesji, garażu lub altany w celu wydobycie z terenu wokół domu maksymalnych walorów estetycznych, a także umożliwienia poruszania się po posesji. Dostępne są one nie tylko w wyjątkowo różnych wersjach pod kątem wyglądu, ale także przeznaczeniem, parametrami technicznymi oraz sposobem montażu. Interesującym rozwiązaniem są bez wątpienia lampy zewnętrzne z czujnikiem ruchu, a także lampy ogrodowe ścienne w technologii LED, które oprócz pięknej prezencji gwarantują także możliwie najniższe rachunki oraz satysfakcję z dbania o środowisko naturalne.

Funkcjonalne lampy ogrodowe stojące

Jednym z najbardziej uniwersalnych i podstawowych rodzajów oświetlenia zewnętrznego są bez wątpienia lampy stojące. Wykorzystuje się je przede wszystkim jako sposób na oświetlenie drogi do posesji, alejek i ścieżek, umożliwiając domownikom oraz gościom swobodne poruszanie się po terenie po zmroku. Jednocześnie lampy ogrodowe tego typu rewelacyjnie sprawdzają się jako element stricte dekoracyjny. Wówczas montowane są w szczególnie ozdobnych fragmentach w głąb ogrodu, gdzie nieco ukryte pozwalają wydobyć piękno danego miejsca, takiego jak wyjątkowe drzewo, oczko wodne, czy kwiaty. Wśród dostępnych modeli w tej kategorii znaleźć można zarówno warianty nowoczesne, utrzymane w stylistyce minimalistycznej i współczesnej, nieraz podchodzące wręcz pod styl industrialny, ale także romantyczne latarnie ogrodowe, przywodzące na myśl dawne dworki i pałacyki.

Lampy najazdowe – praktyczne i ozdobne

Funkcjonalność to obok aspektu wizualnego najważniejsze kryterium podczas doboru oświetlenia zewnętrznego. Wśród różnego rodzaju standardowych lamp ogrodowych nie sposób pominąć świateł najazdowych, które są coraz częściej stosowane w aranżacjach nowoczesnych ogrodów. Lampy dogruntowe, jak zwykło się o nich mówić, to płaskie lampy montowane poziomo w drodze lub podjeździe, umożliwiające bezpieczne poruszanie się po nich nawet przez masywne samochody i inne pojazdy. Ich konstrukcja sprawia, że są one na tyle wytrzymałe, aby bez trudu poradzić sobie zarówno z obciążeniem, jak i niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi i czynnikami zewnętrznymi w postaci pyłu, opadów, zalegającego śniegu, czy też mocnego słońca. Jednocześnie oprócz roli praktycznej tworzą wyjątkowo ciekawy i elegancki wystrój na terenie wokół domu.

Dekoracyjne lampy ogrodowe i zewnętrzne

Nikogo nie trzeba specjalnie przekonywać, że tereny wokół domu służą przede wszystkim dekoracji, umożliwiając relaks i odpoczynek w wyjątkowo sprzyjających okolicznościach. Z tego względu aspekt dekoracyjny lamp ogrodowych jest wyjątkowo istotny i warto potraktować go poważnie w trakcie planowania oświetlenia ogrodowego. W ofertach producentów znaleźć można bowiem naprawdę niezwykłe modele, zaprojektowane specjalnie z myślą o pięknych, nietuzinkowych terenach wokół posesji. Wśród nich wyróżnić można designerskie modele w kształcie świecących kul różnego rozmiaru, ekonomiczne lampy solarne stylizowane na latarnie ogrodowe, ledowe lampki o fantazyjnych kształtach, lampiony oraz lampy ogrodowe w formie łańcuchów, które stanowią wyjątkowo wdzięczny element do dekoracji.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ