Rodzaje ogrodowych roślin liściastych

Oprócz traw, kwiatów i wymagających nieco więcej cierpliwości, za to odrobinę mniej pracy drzew, istotną rolę w aranżacji ogrodu odgrywają też ozdobne krzewy liściaste. W przypadku niektórych z nich na pierwszy plan wysuwa się piękno samych liści, inne z kolei potrafią też pięknie i długo kwitnąć. Do wyboru jest wiele gatunków, spośród których z pewnością wybierzemy te odpowiadające nam zarówno jeśli chodzi o wymogi pielęgnacyjne, jak i estetycznie.

Jedną z najczęściej spotykanych, cieszących się niesłabnącą popularnością ogrodowych roślin liściastych jest bukszpan. Jego drobne ciemnozielone listki o błyszczącej powierzchni i skórzastej fakturze nie opadają na zimę, potrafi więc cieszyć oko również w tym chłodniejszym okresie. Bukszpan z powodzeniem można przycinać zarówno w obwódki i żywopłoty, jak również w przeróżne fantazyjne kształty. Roślina ta dobrze czuje się i w cieniu, i w słońcu, byleby tylko miała odpowiednio dużo wilgoci.

Jeszcze mniejsze wymagania w zakresie podłoża i stanowiska ma pęcherznica kalinolistna, którą w dodatku cechuje odporność na mróz i suszę. W zależności od odmiany wybrać można krzewy sięgające wysokości 1-3 m, z liśćmi w kolorze od zielonego przez żółty po czerwony, a nawet bordo. To wszystko składa się na ogromną popularność tej właśnie rośliny.

Żywopłoty nie tylko z bukszpanu

Jeśli naszym marzeniem jest mieć formowany żywopłot, nie tylko bukszpan doskonale się sprawdzi w tej roli. Irga też ma ciemnozielone błyszczące listki, jesienią jednak zmieniają one kolor, wzbogacając nasz ogród w akcenty pomarańczowe, żółte lub brunatnoczerwone. Krzew ten chętnie rośnie w słońcu oraz półcieniu, osiągając wysokość od 1 do 2 m.

Podobne wymagania ma berberys Thunberga, który nadaje się nie tylko na żywopłoty. Można go też sadzić w grupach lub pojedynczo i pozwolić mu silniej się rozgałęzić. Drobne listki w różyczkowatych wiązkach występują w rozmaitych kolorach. Najchętniej wybierane są odmiany jasno-, ciemno- i złocistozielone, a także czerwone i czerwone z odcieniami pomarańczu lub różu. Jesienią roślina stroi się dodatkowo w błyszczące owoce w kolorze jasnej czerwieni.

Z liściastych krzewów płożących do wyboru mamy chociażby zimozieloną trzmielinę Fortune’a. Rośnie dość wolno, za to gęsto, zarówno w słońcu, jak i półcieniu. – Dwukolorowość drobnych skórzastych listków tworzy efekt ciekawej wizualnie faktury, czy to w przypadku wykorzystania krzewu jako rośliny okrywowej, czy jako obwódkowej – mówi ekspert z zajmującej się architekturą krajobrazu firmy Park M.

Więcej niż liście

Jeśli oprócz liści chcemy w ogrodzie mieć także kwiaty, warto postawić na wonne jaśminowce, klasyczne, ale zawsze cieszące oko złociste forsycje czy długo kwitnące w wielu różnych kolorach pięciorniki krzewiaste, z których można także formować niewielkie (do 1 m wysokości) żywopłoty. Dokonując jednak wyboru, oprócz kwestii estetycznych weźmy też pod uwagę to, ile miejsca docelowo będzie potrzebować każda roślina, aby po kilku latach ogród wciąż prezentował się pięknie i harmonijnie. Uzyskanie fachowej porady w zakresie nie tylko doboru, ale też rozmieszczenia i pielęgnacji pozwoli cieszyć nam się przez długi czas wymarzonym efektem.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ