Zlecenia dla architektów w serwisach, czyli wszystko w jednym miejscu

Jeżeli budujemy własny dom marzeń i z różnych przyczyn nie jesteśmy w stanie zdecydować się na ofertę z katalogu, pozostaje nam znalezienie architekta, który przeniesie naszą koncepcję na papier i stworzy projekt ściśle według naszych wymagań i ewentualnych ograniczeń.

Oczywiście z miejsca musimy zdać sobie sprawę, że zajmie to więcej więcej czasu, niekoniecznie jednak musimy obawiać się o koszty, ponieważ taka alternatywa nie zawsze jest droższa. W zamian otrzymamy projekt idealnie odpowiadający naszym potrzebom bez konieczności uciekania się do kompromisów czy rozwiązań połowicznych.

Niestety (jak w przypadku każdej usługi) może się okazać, że produkt finalny nie tylko nie odpowiada naszej wizji, ale pochłonie więcej pieniędzy, niż początkowo zakładaliśmy. Dlatego też poszukując dobrego architekta nie powinniśmy kierować się wyłącznie kryteriami finansowymi w połączeniu z błyskawicznym terminem realizacji, bo nie zawsze odpowiada to prawdzie. Warto również przemyśleć temat zlecania projektu uznanym firmom o długim stażu na rynku, i to wcale nie z obawy, że wykonają nasz projekt źle. Nasze zlecenie nie będzie tam bowiem traktowane indywidualnie, ponadto będziemy musieli zaakceptować sztywne widełki czasowe i finansowe.

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na poziom komunikacji z danym architektem. Jeśli w fazie omawiania szczegółów okaże się, że rzadko odbiera telefony, na maile odpisuje po dwóch dniach i na siłę forsuje swoje rozwiązania tam, gdzie my mamy całkowicie odmienną wizję, natychmiast należy pomyśleć o przekazaniu zlecenia komuś innemu. Kontakt musi być bieżący, jeśli finalnie chcemy otrzymać własny projekt, a nie naszą wizję przerobioną według jego uznania. W tym miejscu warto wspomnieć o starannym sprawdzeniu estetyki, w jakiej obraca się nasz architekt. 

Jeśli szukamy rozwiązań tradycyjnych, nie zlecajmy lepiej projektu architektowi specjalizującemu się w np. w dużych, betonowych formach wykańczanych szkłem i metalem. Oczywiście przyjmie nasze zlecenie, ale będzie czuł się w nim niekomfortowo i efekty mogą być dalekie od naszych wyobrażeń, nie wspominając o nerwach i frustracji z obu stron. Z tego samego powodu nie warto także korzystać z polecenia przez znajomych, którym architekt zaprojektował domek zupełnie nie w naszym guście.

Na szczęście istnieją serwisy, na których łatwo możemy dodać własne zlecenia dla architektów, przy czym ogromnie pomocna jest także baza architektów, którą możemy tam znaleźć. Ponadto bez problemu możemy sprawdzić i porównać otrzymane oferty w jednym miejscu i pozostaje już tylko dokonanie właściwego wyboru. Obok funkcjonalności pozwoli nam to oszczędzić naprawdę sporo czasu, a nawet wstępnych nakładów finansowych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ