Rodzaje i zastosowanie gniazdek elektrycznych

Dla wielu osób gniazdka elektryczne kojarzą się przede wszystkim z umieszczonymi w ścianie elementami, stanowiącymi źródło zasilania w prąd różnego rodzaju sprzętów domowych. Tak naprawdę jednak na rynku dostępnych jest mnóstwo różnego rodzaju elektrycznych gniazdek, różniących się pomiędzy sobą nie tylko pod względem wizualnym, ale również funkcjonalnym.

Najczęściej występujące oznaczenia gniazdek elektrycznych

Wybierając gniazdko elektryczne do własnego gospodarstwa domowego, należy wiedzieć, co oznaczają skróty, jakie są na nich umieszczane. Do tych najczęściej występujących należą:

– P, czyli gniazdko pojedyncze bez uziemienia,
– 2P+Z, czyli gniazdko pojedyncze z uziemieniem (za które odpowiada charakterystyczny wystający bolec),
– 2x2P, czyli podwójne gniazdko bez uziemienia,
– 2x2P+Z, czyli podwójne gniazdko z uziemieniem.

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że ze względów nie tylko bezpieczeństwa, ale i obowiązujących przepisów należy zrezygnować z korzystania z gniazdek typu 2P oraz 2x2P (czyli wszystkich gniazdek nie posiadających uziemienia).

Jakie gniazdka zasilające sprawdzą się najlepiej?

Jeszcze przed rozpoczęciem budowy warto zaplanować rozmieszczenie instalacji elektrycznej w każdym z pomieszczeń, co znacząco ułatwi montaż odpowiedniej ilości gniazdek. To bardzo ważne, bowiem przerabianie instalacji elektrycznych nie należy do najłatwiejszych i najtańszych zadań, dlatego w tym przypadku warto się do tego odpowiednio przygotować. Niezwykle istotne jest nie tylko samo planowanie, ale również wykonanie. Instalacja powinna być wykonywana przez odpowiednio wykwalifikowane i uprawnione osoby, które nie tylko mają rozległą wiedzę w tym zakresie, ale również doskonale znają zasady postępowania, jakie są zawarte w przepisach ustalonych przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich (SEP).

W każdym pomieszczeniu, zgodnie z obowiązującymi obecnie standardami powinny się znajdować się co najmniej 2-3 gniazda zasilające. W przypadku pokoi dziennych, gabinetów czy pomieszczeń kuchennych liczba gniazdek może wynosić nawet 10. Dla zwiększenia użyteczności i funkcjonalności pomieszczeń warto także zaopatrzyć je w przynajmniej jedno gniazdo USB przeznaczone do indukcyjnego ładowania telefonu, a także w gniazdo telefoniczne oraz antenowe.

Jakie gniazda elektryczne wybrać do domu, w którym mieszkają małe dzieci?

W przypadku doboru gniazd do domu, w którym będą mieszały małe, ciekawe świata dzieci, do ich wyboru należy podejść z dużą starannością, biorąc pod uwagę przede wszystkim bezpieczeństwo ich użytkowania. Idealnym rozwiązaniem do zastosowania w domu, w którym mieszkają małe dzieci jest gniazdo 2P+Z, wyposażone w przesłony styków. Odpowiednio zaprojektowana konstrukcja uniemożliwia najmłodszym wsunięcia do gniazdka jakichkolwiek przedmiotów, co stanowi gwarancję bezpieczeństwa przed porażeniem prądem. Przesłona uchyla się jedynie przy jednoczesnym nacisku bolców wtyczki (po jej wyciągnięciu przesłona ponownie poddaje się zamknięciu). W przypadku pomieszczeń zamieszkiwanych przez dzieci (choć nie tylko) najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie stosowanie gniazd płaskich.

Jakie gniazda stosować na zewnątrz i w wilgotnych pomieszczeniach

Nie tylko pomieszczenia, w których pojawiają się dzieci, wymagają starannego doboru gniazdek. Zasada ta dotyczy również pomieszczeń, w których panuje dość duża wilgotność (dotyczy to przede wszystkim łazienek i pomieszczeń kuchennych). Dlatego też wybierając gniazda to pomieszczeń o dużej wilgotności, należy zwracać przede wszystkim uwagę na ich odporność na wnikanie wody oraz wilgotność. W takich pomieszczeniach dobrze sprawdzają się gniazda typu IP44. Jest to model doskonale radzący sobie z ochroną przed rozbryzgiwaną wodą, a przy tym chroni gniazdko przed wniknięciem w jego wnętrze ciał stałych, których średnica przekracza 1 mm.

Często zdarza się, że niezbędny jest montaż gniazdka poza budynkiem, gdzie narażone będzie ono na działanie zmiennych warunków atmosferycznych, dlatego też warto sięgać po te najbardziej szczelne modele. Dobrym rozwiązaniem będzie tu gniazdko IP55, przystosowane do montażu na zewnątrz, ale również w pomieszczeniach o dużej wilgotności, gdzie dla bezpieczeństwa niezbędne jest stosowanie gniazdek elektrycznych o odpowiednio wysokim stopniu ochrony.

Rodzaje gniazdek elektrycznych

Poza standardowymi rozwiązaniami, na rynku gniazd elektrycznych można znaleźć mnóstwo innych rozwiązań, dla pozostałych odbiorników sygnałów elektrycznych. W ofercie znaleźć można przede wszystkim:

– gniazda audio i wideo,
– gniazda-audio-video-legrand,
– gniazda telewizyjne,
– gniazda telewizyjne-legrand,
– gniazda telefoniczne i RJ 45,
– gniazda-telefoniczne-legrand,
– gniazda multimedialne,
– gniazda-multimedialne-legrand,
gniazda głośnikowe,
– gniazda głośnikowe-podwójne-legrand,
– gniazda światłowodowe,
– gniazda-światłowodowe-legrand,
– gniazda/ładowarki usb,
– gniazda-usb-legrand,
– gniazda/ładowarki indukcyjne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ