Podkaszarki – jaką wybrać?

Kosiarka to już obowiązkowy element wyposażenia każdego ogrodnika. Czy amatora czy zawodowca. Podkaszarka to urządzenie, które pozwoli na wykoszenie trawy w trudno dostępnych miejscach, do których kosiarką zwyczajnie nie da się wjechać. Podkaszarki sprawdzają się również przy niewielkich ogrodach. Mają przewagę nad kosiarkami, ponieważ są lżejsze i nie wymagają dużej przestrzeni do przechowywania. Na co zwrócić uwagę przy wyborze podkaszarki?

Rodzaje podkaszarek

Podkaszarki można podzielić ze względu na źródło zasilania na elektryczne i spalinowe. Elektryczne dzielą się na akumulatorowe i przewodowe. Najpowszechniejsze ostatnio są podkaszarki akumulatorowe. Przy niewielkiej wadze zapewniają komfort użytkowania, ponieważ nie wymagają bezpośredniego podłączenia do prądu. Wadą kos przewodowych jest właśnie ciągnący się kabel, który gubi się wśród roślinności, łatwo jest o niego zahaczyć i zazwyczaj nie jest na tyle długi by móc wykosić cały ogród. Wymaga kombinowania i podłączania dodatkowych przewodów. W podkaszarce bezprzewodowej jest to zazwyczaj akumulator litowo-jonowy o sporej pojemności, pozwalający na pracę nawet przez kilkadziesiąt minut po pełnym naładowaniu. Podkaszarki akumulatorowe mają przewagę również nad kosami spalinowymi, ponieważ są z reguły dużo cichsze i nie wytwarzają trujących spalin. Sprawdzają się szczególnie w ogrodach przy dużym zagęszczeniu roślinności czy np. w sadach owocowych.

Ceny podkaszarek różnią się w zależności od ich budowy i zastosowanego zasilania Najdroższe są kosy spalinowe, zaraz za nimi plasują się podkaszarki akumulatorowe, najtańsze zazwyczaj są te elektryczne. Moc takich kos elektrycznych osiąga zazwyczaj 450 – 550 W, w droższych modelach nawet do 900 W.

Regulowana długość

Warto zainwestować w lepszy sprzęt, który dłużej posłuży. Droższe modele podkaszarek mają na przykład teleskopową rękojeść, która pozwala na regulowanie długości urządzenia w zależności od wzrostu użytkownika. W sytuacji kiedy ogród jest duży, a praca trwa dłużej dostosowana wysokość urządzenia pozwala na większy komfort użytkowania. Praca w niewygodnej pozycji zniechęca do podejmowania aktywności w ogrodzie nawet początkujących ogrodników.

Jaki akumulator powinna posiadać?

Pojemność akumulatora w kosach elektrycznych będzie miała istotne znaczenie biorąc pod uwagę ja dużą powierzchnię trzeba wysokości. Jeśli generalnie większość można wykosić kosiarką, a podkaszarki używać jako dodatkowego sprzętu do trudnych miejsca, to można pokusić się o model z mniejszym akumulatorem. Jeśli natomiast planujemy zastąpienie kosiarki podkaszarką warto zainwestować w sprzęt o dłuższym czasie działania. Akumulatory zazwyczaj wystarczają na  

Jaką głowicę tnącą wybrać?

Podkaszarki dzielą się na tańsze gdzie narzędziem tnącym jest nylonowa żyłka. Droższe ale też wytrzymalsze są podkaszarki z nożycami tnącymi plastikowymi lub metalowymi. Mają one większą trwałość niż żyłka. Jeśli natomiast fundusze są ograniczone warto wiedzieć jakie podkaszarki żyłkowe są dostępne na rynku:

  • Głowice ręczne – gdzie po zerwaniu żyłki trzeba ja samemu wysunąć jest to niewygodne i czasochłonne. Jest to najtańszy model.
  • Głowice półautomatyczne – kiedy żyłka zerwie się wystarczy docisnąć głowicę do ziemi.
  • Głowice automatyczne – żyłka wysuwa się automatycznie. System ten jest najwygodniejszy, ale też najdroższy.

Podkaszarka i co jeszcze?

Na rynku są dostępne podkaszarki o różnej wadze i wydajności. Husqvarna za to oferuje również model, który dzięki wymiennym przystawkami roboczymi. Dzięki nim podkaszarka zamienia się w wydajne nożyce do żywopłotu, wykaszarkę czy dmuchawę do liści. Daje to oszczędność miejsca i funduszy. Wystarczy zainwestować w jedno urządzenie wielofunkcyjne. Oferta podkaszarek firmy Husqvarna na stronie: http://www.husqvarna.com/pl/landscape-and-groundcare/products/trimmers/husqvarna-trimmers/.

Bezpieczeństwo użytkowania

Podkaszarki fabrycznie wyposażone są w półokrągłe osłony, które chronią przed wyrzucanymi spod spodu kawałkami trawy, ewentualnymi kamyczkami i odlatującą zerwaną żyłką. Żyłka tnąca może wyglądać niepozornie jednak przy prędkości z jaką się porusza stanowi niebezpieczne narzędzie. Nie należy więc zdejmować zabezpieczającej osłony, gdyż łatwo wtedy o wypadek. Warto więc zwrócić uwagę czy sama głowica ma regulowany kąt nachylenia, tak by móc nią sięgnąć do różnych zakamarków. Tańsze modele podkaszarek akumulatorowych będą miały głowicę w stałym położeniu, co może utrudnić pracę z samym urządzeniem.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ