Oświetlenie do wnętrz loftowych – poradnik zakupowy dla aranżatorów

0
744

Wnętrza urządzone w stylu loftowym lub industrialnym są coraz częściej wybierane przez młodych Polaków. Ten niezwykle atrakcyjny styl ma wiele do zaoferowania w zakresie aranżacji pomieszczeń mieszkalnych. Poniżej przyglądamy się z bliska tematyce loftowych stylizacji, skupiając się szczególnie na problemie oświetlenia. To właśnie odpowiednio dobrane lampy są jednym z charakterystycznych elementów stylu loftowego. 

Wystrój w stylu loft – czyli jak urządzić przytulne, industrialne wnętrze 

Stylistyka loftowa została spopularyzowana za sprawą zachodnich mediów i wiąże się bezpośrednio z nowoczesnym stylem życia. Z jednej strony, pomieszczenia loftowe są zaaranżowane ze smakiem i wyczuciem, z drugiej natomiast – głównym elementem dekoracyjnym są elementy industrialne, przemysłowe, techniczne. W rezultacie styl loft łączy w sobie kontrasty, pozwalając uzyskać niezwykłe i konceptualne wnętrza. 

Aranżację pomieszczeń w stylu loft warto rozpocząć od podłogi i ścian. Drewniane panele, niekoniecznie szlifowane na połysk, świetnie sprawdzają się jako podłoże w loftowym salonie. Płytki ceramiczne w naturalnych lub sformalizowanych barwach to również dobry pomysł. Ściany warto pomalować w neutralnych odcieniach, bądź wykorzystać elementy „półprzemysłowe” – na przykład cegły, płyty budowlane, płyty pilśniowe.

Dobrym pomysłem są też meble wytworzone z takich materiałów jak metal i drewno. Warto sięgać po meble o zastosowaniu przemysłowym, które nadają się do adaptacji we wnętrzach mieszkalnych. Dobrym pomysłem może być stół montażowy, przerobiony na stół do jadalni. Dobrze też wypadają inne meble, zwłaszcza te na blaszanych stelażach, lub których stalowe elementy złączne zostały wyeksponowane. 

Oświetlenie w stylu loftowym – czyli jak dopełnić aranżacji mieszkania 

Oświetlenie w stylu loft powinno korespondować z całą resztą wyposażenia. Ważne jest, by dobierać lampy stylistycznie odpowiadające umeblowaniu i wystrojowi wnętrz. Popularnymi materiałami są stopy stali, żeliwo, mosiądz. Szczególnie dobrze wypadają te systemy oświetleniowe, których elementy konstrukcyjne zostały wykonane z nieoszlifowanego metalu. Polecamy więc sięgać po lampy pokryte warstwą malowaną metodą proszkową – pozwala odwzorować wygląd materiałów starych, chropowatych, lekko nadgryzionych „zębem czasu”. 

Dobrym pomysłem będą lampy z odsłoniętymi żarówkami, pozbawione abażuru. Lampy takie można stosować zarówno jako oświetlenie główne, jak o jako źródła światła dodatkowego. Dobrym pomysłem będzie również ustawienie kilku lamp o podobnym „ascetyczno-przemysłowym” wyglądzie obok siebie. Stworzą w ten sposób nieco bardziej rozbudowany system na przykład lamp ściennych. Modele lamp loftowych idealnie pasujących do takich aranżacji znajdziesz pod linkiem https://skleplamp.pl/Loftowe-industrialne-lampy-scienne-i-kinkiety-c75.

W przypadku jadalni lub salonu urządzonego w stylu loft, polecamy wybór lamp z kinkietami. Popularne są modele kilku punktowe, których rozbudowany kształt jest wyjątkowo atrakcyjny wizualnie. Do takich należy lampa w formie „supełka”, której konstrukcja przypomina poplątane z sobą, czarne przewody. Z modelami takimi zapoznasz się pod linkiem https://skleplamp.pl/Lampy-loftowe-industrialne-c74.

Dobrym pomysłem mogą też być plafony, nieco zapomniany rodzaj oświetlenia, jednak zyskują na popularności w ostatnich latach. Plafony są idealne do pomieszczeń niedużych rozmiarów – łazienek, ubikacji, kuchni czy korytarzu. Plafony stanowią subtelną ozdobę pomieszczenia, świetnie wpasowują się w industrialne otoczenie, stanowią jego syntetyzujące dopełnienie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ