Gaz, chociaż nie jest najtańszym źródłem ciepła, to jednak cieszy się w Polsce rosnącym zainteresowaniem. Jego najważniejsze zalety to bezobsługowość, ponieważ nowoczesne kotły gazowe działają samoczynnie, zgodnie z ustalonym harmonogramem, a także są przyjazne dla środowiska naturalnego. Niestety, największym minusem gazu jest jego wysoka cena.
Aby móc korzystać z gazu w domu jednorodzinnym, konieczne jest wykonanie odpowiedniej instalacji w celu podłączenia się do sieci gazowej. Często jednak nie jest to możliwe techniczne, ponieważ dana miejscowość czy ulica nie została podpięta do sieci gazu ziemnego. W takiej sytuacji nie trzeba jednak wcale rezygnować z korzystania z gazu, ponieważ można postawić na alternatywne rozwiązanie – zbiorniki LPG, które można zakupić na własność lub też wydzierżawić.
Zakupienie zbiornika na gaz LPG jest sporym wydatkiem – jednorazowo trzeba będzie wydać na ten cel zwykle około 8-12 tysięcy złotych w zależności od wybranego wariantu zbiornika. Do ceny zakupu trzeba również dodać opłatę za wykonanie instalacji prowadzącej do domu. Nie trzeba jednak wcale ponosić tak sporych kosztów, ponieważ można zdecydować się na wydzierżawienie zbiornika od firmy zajmującej się dostarczaniem gazu LPG. W tym przypadku często można też otrzymać usługę montażu i podłączenia zbiornika w symbolicznej sumie, na przykład za złotówkę.
Wydzierżawiony zbiornik przez cały czas należy do firmy dostarczającej gaz – odpowiada ona wobec tego za jego serwis i obsługę, dlatego nie trzeba ponosić dodatkowych kosztów z tego tytułu. Koszty dzierżawy wliczane są wówczas do rachunku za gaz, co powoduje, że są one łatwiejsze do spłaty niż jednorazowy wydatek na kupno własnego zbiornika LPG, a koszt instalacji gazowej w domu nie jest taki trudny w sfinansowaniu.
Dzierżawa zbiornika LPG ma też swoje minusy – przede wszystkim bazuje ona na podpisaniu umowy z firmą dostarczającą gaz, dlatego też w ciągu wyznaczonego okresu, zwykle od 2 do 4 lat, trzeba związać się z daną firmą. Chęć przejścia do innego dostawcy będzie wtedy związana z koniecznością zapłaty kary umownej.