Jak wybrać oświetlenie do naszego domu?

Dobrze dobrane oświetlenie będzie miało ostateczny wpływ na to, jakiego charakteru nabiorą nasze domowe pomieszczenia. Wybór w tej kwestii jest ogromny, toteż nie dziwi fakt, że spora część z nas gubi się w gąszczu różnego typu lamp. Jak wybierać? Oto krótki poradnik.

Przedpokój

Jako miejsce, do którego trafiamy od razu po przestąpieniu progu domu, musi być dobrze oświetlony i prezentować się zachęcająco. Doskonale w przedpokoju sprawdzą się plafony. Są to dość proste, najczęściej okrągłe lampy mające postać ramki ze stali nierdzewnej i matowej szybki ze szkła lub plastiku. Umieszczenie kilku takich lamp na suficie daje nie tylko dużo światła, ale też ładnie i ciekawie wygląda.
Inną możliwością jest powieszenie w przedpokoju oryginalnej lampy o geometrycznym kształcie, która zaskoczy i zaciekawi naszych gości.

Kuchnia

W kwestii oświetlenia kuchni najważniejsze są dwie strefy: stół kuchenny oraz blat roboczy.
Stół jest miejscem, przy którym nie tylko gromadzimy się na czas spożywania posiłków. To serce domu, przy którym prowadzimy rozmowy, pracujemy, a dzieci odrabiają lekcje. Dlatego oświetlenie tu musi być jasne, choć ciepłe. Dobrze sprawdzi się ładna, wisząca lampa ledowa.
Nad blatem także dobrze sprawdzą się lampki ledowe, zainstalowane pod wiszącymi szafkami kuchennymi. Takie rozwiązanie pozwoli nam dyskretnie przygotować sobie przekąskę np. w nocy.

Łazienka

Łazienka powinna być dobrze oświetlona, toteż nad lustrem standardowo już montujemy lampki typu kinkiet lub reflektorki, powalające doskonale oświetlić twarz.
Na suficie natomiast warto zawiesić płaskie lampy sufitowe typu plafon. Powinny być one dostosowane do wielkości pomieszczenia, aby go nie przytłaczać.

Salon

To centrum spotkań towarzyskich w domu, ale także pomieszczenie, w którym pracujemy czy czytamy książki. Dobrze więc wyposażyć je w stojącą lampę, którą łatwo i szybko skierujemy na określony punkt.
W salonie lampa powinna być szczególnie starannie dopasowana do wystroju, podkreślając jego charakter.

Sypialnia

W sypialni popularne ostatnio są żyrandole światłowodowe, które są nie tylko nowoczesne i oryginalnie wyglądają, ale także dodatkowo rozszczepiają światło, pozwalając na chwilę relaksu przed snem.
Nieodzowne w sypialni okazują się także lampki nocne, postawione na szafeczce obok łóżka. Najbardziej praktyczne są te wyposażone w regulację natężenia światła: najmocniejsze światło ustawiamy, gdy mamy ochotę poczytać przed snem, a słabsze – dla stworzenia odprężającego nastroju.

Dobrze zaprojektowane oświetlenie nie tylko uprości nam wykonywanie domowych obowiązków, ale także nada naszym pomieszczeniom charakter.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ