Zasłony i firanki to element wystroju, z którego większość z nas nie potrafiłaby zrezygnować. Nie potrafimy wyobrazić sobie mieszkania bez tych dekoracji okiennych. A tymczasem istnieje sporo innych, ciekawych możliwości aranżacji okien.
Więcej światła
Choć jesteśmy tak bardzo przyzwyczajeni do firan i zasłon, to jednak rezygnacja z nich może nam przynieść pewne korzyści. Jedną z nich jest zwiększony dopływ światła słonecznego, którego nie hamują gęsto tkane włókna firany.
Jednak to, czy możemy zrezygnować z wieszania w oknie zasłon i firan będzie zależało głównie od przeznaczenia samego pomieszczenia. Trzeba pamiętać, że w niektórych wnętrzach oczekujemy jasnego światła, a w innych – wręcz przeciwnie. Nadmierna ilość światła uniemożliwia np. pracę przy komputerze czy oglądanie telewizji.
Inną istotną funkcją zasłon jest zapobieganie nadmiernemu przegrzewaniu się pomieszczenia, co powinniśmy brac pod uwagę zwłaszcza latem.
Alternatywy dla zasłon i firan
Dobrym pomysłem na regulację ilości światła padającego do naszych pokoi jest zamontowanie w oknach rolet lub żaluzji. Jest ich kilka rodzajów:
– żaluzje poziome: to poziome listewki, połączone i regulowane przy pomocy sznurków. Mogą być wykonane z plastiku, aluminium lub drewna. Dają możliwość doskonałej regulacji ilości przepuszczanego światła;
– żaluzje pionowe: mają postać pionowych pasów materiału. Ich regulacja polega na zmianie kąta ich pochylenia poszczególnych lameli za pomocą łańcuszka;
– rolety rzymskie: wykonane z tkaniny zasłonowej (grubsze, lepiej zaciemniają) lub woalowej (cienka tkanina o walorach dekoracyjnych). Rolety rzymskie podnosi się lub opuszcza za pomocą łańcuszka lub sznurka.
Pomysły na dekoracje
Jeśli chcemy nasze okna pięknie ozdobić a jednocześnie zrobic to tanim kosztem, mamy mnóstwo możliwości wykorzystania girland, zawieszek lub łańcuchów świetlnych. Ostatnio popularne są ozdoby DIY, czyli robione własnoręcznie z łatwo dostępnych, takich materiałów.
Modne są ostatnio tzw. cotton balls, czyli kulki bawełniane świecące dzięki umieszczonym w nich żarówkach LED. Dodają romantyzmu, pięknie prezentują się w pomieszczeniach urządzonych w stylu skandynawskim i rustykalnym.
W pokoju dziecięcym także dobrze sprawdzają się własnoręcznie robione ozdoby okienne, np. kolorowe proporczyki czy literki wykonane z papieru lub drewna.
Wystarczy głowa pełna pomysłów i odrobina zdolności manualnych, by stworzyć swoje własne, niepowtarzalne ozdoby okienne. Dzięki nim będziemy mogli zaprezentować nasze okna z zupełnie innej, ciekawej strony.