Woda to życie: nic dodać, nic ująć. Około dwóch trzecich ludzkiego ciała (albo aż 75 procent w przypadku małych dzieci) to woda. Nawet kości, które przecież uważamy za całkowicie stałe, w około 25 procentach zbudowane są z wody. Średnio potrzebujemy minimum 2,4 litra wody każdego dnia, aby zachować zdrowie (chociaż nie musimy wyłącznie pić aż tak dużo – otrzymujemy bowiem sporą ilość wody z pokarmów). Woda, która jest tak ważna dla naszego życia, najlepsza jest wtedy, kiedy jest niezanieczyszczona, czysta i smaczna. To jeden z powodów, dla których ludzie wydają tyle pieniędzy na filtry wody, które (podobno) usuwają wszelkie szkodliwe zanieczyszczenia.
Dzięki swojej, w dużej mierze niezwykłej, strukturze molekularnej woda jest niesamowicie dobra w rozpuszczaniu rzeczy. Czasami jest to pomocne: jeśli chcemy pozbyć się brudu z dżinsów, po prostu wrzucamy je do pralki z odrobiną detergentu, a woda i mydło dosłownie odciągną zanieczyszczenia od tkaniny niczym magnes. Ale jest też wyraźny minus tej właściwości wody. Cała nasza woda nieustannie krąży w środowisku w tak zwanym obiegu wody. W jednej chwili pędzi przez rzekę lub dryfuje wysoko w chmurze, a już w następnej płynie z kranu, stoi szklance na stole lub spływa wodospadem w toalecie. Skąd możemy mieć pewność, że woda, którą zamierzamy wypić – z jej genialną zdolnością do przyciągania i rozpuszczania brudu – nie wyłapała różnego rodzaju okropności podczas podróży przez Ziemię i atmosferę? Jeśli chcemy mieć pewność, musimy ją przepuścić przez filtr wody.
Oczyszczający węgiel
W filtrach do wody stosuje się dwie różne techniki usuwania brudu. Fizyczna filtracja oznacza „przesiewanie” wody w celu usunięcia większych zanieczyszczeń. Innymi słowy, fizyczny filtr to gloryfikowane sito – często będące po prostu kawałkiem cienkiej gazy lub bardzo cienkiej, tekstylnej membrany. Tego rodzaju filtry bardzo często wbudowane są w dziobki czajników elektrycznych, a ich głównym zadaniem jest wyłapywanie cząsteczek kamienia.
Inna metoda filtrowania, czyli metoda chemicznej filtracji, polega na przepuszczaniu wody przez aktywny materiał, który usuwa chemicznie zanieczyszczenia podczas ich przechodzenia.
Najbardziej powszechne domowe filtry do wody (https://filtryonline.com/pl/filtry-wody-krany_filtry-wody) wykorzystują granulki węgla aktywowanego (czasami nazywane węglem aktywnym lub AC) na bazie węgla drzewnego (bardzo porowata forma węgla, wytworzona przez spalanie drewna przy zmniejszonym dopływie tlenu). Węgiel drzewny pod wieloma względami jest niczym gąbka. Ma olbrzymią powierzchnię wewnętrzną, wypełnioną zakamarkami, które przyciągają i pochłaniają zanieczyszczenia chemiczne w procesie zwanym adsorpcją (gdzie ciecze lub gazy zostają uwięzione przez ciała stałe lub inne ciecze). Węgiel drzewny świetnie nadaje się do usuwania wielu powszechnych zanieczyszczeń (w tym chemikaliów na bazie chloru wprowadzonych podczas oczyszczania ścieków, niektórych pestycydów i przemysłowych rozpuszczalników).
Co dwa systemy to nie jeden
Różne rodzaje filtracji usuwają różne zanieczyszczenia – ale nie ma jednego sposobu, który usuwałaby wszystkie zanieczyszczenia z wody. Dlatego wiele domowych systemów filtrów wodnych wykorzystuje dwie lub więcej technik oczyszczania.