Cegła na ścianę

Cegła dekoracyjna od dłuższego czasu cieszy się dużą popularnością w całej branży wnętrzarskiej. To jedna z najpopularniejszych technik wykończeniowych, która znajduje zastosowanie zarówno w pomieszczeniach domowych, jak i komercyjnych. Rodzaj i kolorystykę cegły należy dopasować przede wszystkim do charakteru wnętrza. Jak efektownie ozdobić ścianę za pomocą cegły? Na co zwracać uwagę podczas wyboru cegły dekoracyjnej?

Ściana z cegły – dobór odcienia i kolorystyki

Cegła na ścianę jest uniwersalnym dodatkiem i sprawdzi się w większości miejsc. Należy jednak odpowiednio dobrać wzór i kolorystykę do charakteru pomieszczenia. Za pomocą cegiełek można uzyskać dwa efekty: kontrast oraz harmonijne uzupełnienie.

Zasada kontrastu polega na zastosowaniu przeciwnego koloru do barw pokoju. Przykładowo, jeżeli ściany są białe, można uzupełnić jedną z nich pomarańczowymi lub brązowymi cegiełkami. Pozwala to na uzyskanie efektu loftowego pomieszczenia. Technikę stosuje się zarówno w pokojach mieszkalnych, jak i w korytarzach. Przeważnie wykorzystuje się ją w przypadku większych metraży.

Zasada harmonijnego uzupełnienia jest stosowana w mniejszych, ograniczonych pomieszczeniach. W przypadku mniejszego metrażu sprawdzi się cegła dekoracyjna w podobnym odcieniu, ponieważ optycznie powiększa pokój mieszkalny. Warto stosować tę technikę w sypialni boho lub skandynawskiej oraz w pomieszczeniach stylizowanych na śródziemnomorskie.

Cegiełki na ścianę – pomysły na aranżację

Cegła dekoracyjna w salonie oraz w sypialni zrobi duże wrażenie. Warto zdecydować się na pokrycie jednej ze ścian w całości cegiełkami. W sypialni warto uzupełnić tę ścianę, po której znajduje się zagłówek łóżka, natomiast w salonie część pomieszczenia, gdzie stoi telewizor, bądź kominek. Ściana z cegieł będzie wówczas centralnym punktem pomieszczenia, harmonijnie współgrając z meblami.

Cegła sprawdza się również w kuchniach, dzięki czemu pomieszczenie staje się bardziej przytulne i ciepłe. Często stosuje się ją zamiast tapety. Czerwona cegła na ścianę dodaje wnętrzu surowości oraz tworzy wyjątkowy sielski klimat. Warto ją rozważyć szczególnie w komercyjnych wnętrzach, w tym w restauracjach i barach.

Cegiełki dekoracyjne są ciekawym uzupełnieniem domowej aranżacji. To uniwersalna technika, która sprawdzi się w większości pomieszczeń. Dzięki temu elementowi można uzyskać atrakcyjny efekt przytulnego wnętrza. W zależności od preferencji cegłę można zastosować zarówno w kuchni, korytarzu, salonie, jak i w sypialni.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ