Bezpieczniki nadprądowe, nazywane również wyłącznikami lub po prostu korkami, to urządzenia wykorzystywane w niemal każdym budynku. Możesz znaleźć je w instalacjach obsługujących domy, mieszkania, jak i w budynkach o użytku przemysłowym. Jest to jeden z najważniejszych elementów w niemal każdej instalacji elektrycznej, wykorzystywany w celach zapobiegawczych – przeciwko przeciążeniu układu oraz wystąpieniu innych niepożądanych sytuacji. Poniżej przybliżamy charakterystykę bezpieczników nadprądowych. Podpowiadamy jakie typy tych urządzeń znajdziesz w sklepach, jakimi cechami się oznaczają oraz jak wybrać wytrzymały i niezawodny bezpiecznik nadprądowy.
Bezpieczniki nadprądowe – w telegraficznym skrócie
Bezpieczniki nadprądowe mogą figurować w sklepowym asortymencie pod nazwą wyłączników nadmiarowo-prądowych. Mimo to wielu elektryków, instalatorów oraz innych odbiorców tych urządzeń nazywa je po prostu bezpiecznikami. Urządzenia te zastępują używane dawniej bezpieczniki topikowe, obecnie nieco przestarzałe i mniej wydajne. Zakres działania nowoczesnych bezpieczników jest zdecydowanie szerszy.
Głównym zadaniem, które pełnią w instalacji elektrycznej, jest przeciwdziałanie oraz ochrona przed skutkami przeciążeń i niebezpiecznych zwarć. Dochodzi do nich, gdy przez układ elektryczny przepływa energia o nadmiernej wartości. Jeśli przekracza ona moc znamionową obecnych w układzie elementów, może dojść do ich przeciążenia. Sytuacji tej towarzyszy emisja dużej ilości energii cieplnej. W najgorszym wypadku może nawet dojść do pożaru w obrębie rozdzielnicy lub całego układu. Najczęściej, zdarza się to w sytuacji przypadkowego zetknięcia się przewodu fazowego oraz przewodu neutralnego.
Działanie i wykorzystanie różnych bezpieczników nadprądowych
Przeciążenie i zwarcie to dwie główne sytuacje, gdy dochodzi do uruchomienia bezpieczników nadprądowych. Wówczas, przepuszczają one prąd znamionowy, odcinając energię od układu. Oczywiście warto przy tym podkreślić, że siła prądu zależy od rozmaitych czynników związanych z budową i funkcjonowaniem konkretnej instalacji elektrycznej.
Dostępne bezpieczniki nadprądowe można podzielić na kilka grup, w zależności od tempa ich działania oraz stopnia natężenia prądu, z którym mogą pracować. Wyróżniamy więc cztery główne typy wyłączników, oznaczane jako A, B, C oraz D.
Wyłączniki A stosowane są rzadko i działają natychmiastowo. Mogą obsługiwać urządzenia elektroniczne różnych typów. Wyłączniki B są stosowane najczęściej w domach i lokalach użytkowych. Mogą obsługiwać urządzenia AGD, sprzęt RTV, systemy oświetleniowe i inne rozbudowane układy.
Bezpieczniki C są dedykowane do stosowania w bardziej wymagających aplikacjach przemysłowych – na przykład do obsługi urządzeń rozruchowych. Bezpieczniki z grupy D stosuje się w przemyśle, w zabezpieczaniu różnych urządzeń elektromagnetycznych.
Warto na koniec wspomnieć, że w instalacjach domowych wykorzystuje się przede wszystkim bezpiecznik z grupy B. Nie należy jednak dokonywać zakupu samodzielnie; o wiele lepiej będzie zdać się na profesjonalną pomoc specjalisty-instalatora, który upewni się, że najważniejsze parametry bezpiecznika są zgodne z parametrami sieci elektrycznej.