5 rzeczy, których być może nie wiesz o kapciach

Kapcie to obuwie przeznaczone typowo do noszenia w domowym zaciszu. Kojarzą się z ciepłem ogniska domowego, bezpieczeństwem i odpoczynkiem po ciężkim dniu pracy. W wielu mieszkaniach obok kapci domowników stoją również kapcie dla gości, które mają zapewnić osobom, które nas odwiedzają dobre samopoczucie. Dziś opowiemy Wam o pięciu ciekawych rzeczach na temat kapci, o których być może jeszcze nie słyszeliście. Zapraszamy do lektury.

1. Rozbieżności w nazewnictwie

Kapcie są odmiennie nazywane w różnych częściach Polski. Taka różnorodność świadczy z jednej strony o bogactwie języka polskiego, a z drugiej odzwierciedla historię i kulturę danego terytorium. Oprócz kapci możemy się więc spotkać z takimi określeniami, jak:

 • papucie
 • pantofle
 • bambosze
 • łapcie
 • lacie
 • laczki
 • ciapy
 • chapcie.

Terminu „laćki”/„laczki” używa się na Górnym Śląsku i w Wielkopolsce, a na wschodzie wspomnianych wcześniej „ciap”. „Chapcie” z kolei to termin, którym posługują się mieszkańcy okolic Częstochowy.

W zależności od regionu Polski inaczej też wyobrażany jest wygląd tego obuwia. W Warszawie kapciami nazywane jest obuwie bez pięt, ale za to z zakrytymi palcami. Na kapcie z zakrytymi zarówno palcami, jak i piętami używa się słowa „laczki”.

W okolicach Poznania z kolei laczkami nazywa się zwykłe kapcie z odsłoniętą piętą.

W dawnej stolicy Polski – Krakowie używa się terminu „pantofle”. Warszawiacy natomiast pantofle rozumieją jako eleganckie buty wizytowe.

Na Podbeskidziu na domowe obuwie mówi się papcie, papucie lub kapcie.

2. Etymologia słowa pantofle

Każde słowo w języku polskim ma swoje źródło. Nie inaczej jest z papciami. Bardzo długo w Polsce na określenie domowego obuwia posługiwano się terminem „pantofle”. Rozumiano je jako miękki i wygodny rodzaj buta, przeznaczony do noszenia w obejściu domowym. Słowo weszło w naszym kraju do powszechnego użycia, ale podaje się jego różne źródła: z języka niemieckiego – „pantofel”, francuskiego – „pantoufle”, włoskiego – „pantofole”. Jeśli wierzyć badaczom to określenie „papuć” przywędrowało do nas z Włoch (pappucca). Językoznawcy dopatrują się również etymologii tego słowa w rodowodzie węgierskiego terminu „kapce”, który oznaczał tam obuwie, w którym chodzono po domu.

3. Historia kapci

W XVII wieku papucie były butami o solidniej podeszwie. Słowem „kapeć” określano buty płócienne, wykonane z filcu lub koziej skóry, noszone poza domem. Sam termin „bambosz” pochodzi od francuskiego „babouche”. Były to buty przeznaczone na cieplejsze dni, ponieważ były wykonane z owczych skór.

Przez setki lat funkcjonowała nazwa „łacie”, którą określano prymitywne buty zrobione z łyka, kory bądź słomy. Zakładano je po domu oraz w jego najbliższym otoczeniu, ale tylko w ciepłe, słoneczne dni.

Nieznane są powody, dla których z czasem zaczęto używać nazw określających wcześniej obuwie zewnętrzne dla określenia obuwia domowego. Wiadomo natomiast, że najstarsze znane papcie to obuwie damskie pochodzące z XV wieku. Odnaleziono je na terenie Włoch, tzw. calze sola te. Były one podszywane skórą, by dobrze chroniły stopę. Kiedy kobieta wychodziła z domu nie ściągała calze sola te, ale nakładała na nie tzw. pianelle, czyli buty z drewna, które przypominały chodaki. Miały one chronić obuwie domowe przed zamoczeniem i zabrudzeniem. W zapiskach pochodzących z dawnych lat zwraca się uwagę na to, że buty damskie osób pochodzących z wyższych sfer, nawet te domowe były pięknie dekorowane koralikami, zapinkami, perełkami i innymi dodatkami. W wieku XVIII modne stały się pantofle na obcasach. W Europie takie kapcie określano nazwą „mules”, a w Polsce „mulety”.

4. Przysłowia i inne określenia z kapciami w nazwie

Słowo kapeć mówi się na przebitą oponę w samochodzie lub znoszony but, ale nie tylko. Tego określenia używa się także wobec osoby pozbawionej energii i zniszczonej życiem: „Ty stary kapciu”. Z kolei termin „pantofel” jest wykorzystywany w odniesieniu do mężczyzny, który jest niezdecydowany i uległy wobec własnej żony: „Ty pantoflarzu”. W podobnym kontekście wykorzystuje się powiedzenie „Siedzieć pod pantoflem” oznaczające uległość, całkowite podporządkowanie właścicielowi owych pantofli.

Nie zawsze jednak słowo „pantoflarz” miało negatywny wydźwięk. W XVIII wieku pantoflarzami określano rzemieślników, którzy zajmowali się wyrabianiem domowych butów bez cholewki.

5. Kapcie klasyczne czy oryginalne?

Choć noszenie pantofli po domu jest naturalne, to w telewizji i internecie bardzo rzadko spotyka się sceny, w których aktor/bohater nosiłby na nogach właśnie kapcie. Warto natomiast zwrócić przy tej okazji uwagę na to, że jedne z najsłynniejszych kapci, które były często eksponowane na szklanym ekranie, pochodzą z serialu Dynastia. Nosiła je Joan Collins, grająca w filmie Alexis.

Zakładanie na stopy po ciężkim dniu pracy miękkich kapci jest bardzo wygodne i pozwala stopom odpocząć. Współcześnie producenci kapci oferują nam bardzo duży wybór kapci, mających różny kształt, kolor, formę, materiał. Najważniejsze funkcje, które powinny pełnić kapcie to:

 • dobrze chronić stopy
 • gwarantować pełen komfort
 • zabezpieczać stopy przed wychłodzeniem

Kapcie – wygodne i praktyczne obuwie domowe

Kapcie to obuwie o ciekawej historii i etymologii. Te współcześnie produkowane są najczęściej bardziej nastawione na użytkowanie, a mniej na dekoracyjność. Ważne jest to, by były trwałe, miękkie i ciepłe. Aby móc w pełni korzystać z zalet, jakie daje noszenie kapci, warto zaopatrzyć się w inne, na okres wiosenno-letni i inne na jesienno-zimowy. Takie kapcie to także świetny pomysł na prezent dla dzieci, młodzieży czy dorosłych na różne okazje!

Szukacie dla siebie albo dla swoich bliskich wygodnych i trwałych kapci domowych? Jeśli tak to zajrzyjcie na stronę: http://www.tophaus.pl/kategoria/95-kapcie.html

[Głosów:6    Średnia:2.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ