Zmiana elektroniki

0
4846

W obecnych czasach można zauważyć pewnego rodzaju tendencję, która polega na globalnej rotacji urządzeń mobilnych w społeczeństwie. Zjawisko to wynika między innymi z faktu, że stajemy się coraz większymi niewolnikami technologii i chcemy posiadać coraz to nowsze modele urządzeń mobilnych. Czy taki trend jest pozytywny? Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, gdyż jest to kwestia o stosunkowo dużej złożoności i nie ma jednoznacznego werdyktu w tej materii.

Z drugiej jednak strony, warto powiedzieć, że są pewnego rodzaju aspekty, które sprawiają, że takie zjawisko przechyla się, na którąś ze stron szali. Z jednej strony barykady można powiedzieć, że tego rodzaju zjawisko napędza gospodarkę i powoduje, że ludzie kupują oraz sprzedają coraz więcej, co skutkuje ostateczną rotacją materii w dziedzinie telekomunikacji. W tym momencie, takie jednostki gospodarcze jak skup telefonów czy szeroko rozumiane sklepy z elektroniką przeżywają swój renesans i generują spory Produkt Krajowy Brutto. Z drugiej jednak strony można powiedzieć, że poprzez nasze fanaberie związane z ciągłym zmienianiem posiadanej przez nas elektroniki, sprawiamy, że coraz większa ilość odpadów plastikowych, metalowych oraz starych baterii (głównie litowych) jest generowana, co destrukcyjnie wpływa na naszą planetę.

Jednocześnie, warto pamiętać o tym, że wszelkiego rodzaju zjawiska związane z dodatkową degradacją naszej planety, która już i tak jest w nieciekawym stanie, doprowadzają ją na skraj wytrzymania. W tej sytuacji, należy zadać sobie pytanie, czy działania społeczne popularyzujące wymianę posiadanych dóbr w celu napędzania ekonomii, nie szkodzą w nadmiernym stopniu Ziemi, która jest znacznie bardziej ważna niż sztuczny, wymyślony właściwie przez ludzi zysk materialny. Miejmy na względzie to, że nie mając naszej planety, na której możemy żyć, nasze bogactwo jest przecież niemożliwe. Oczywiście, nie mówię w tym artykule o tym, że skup telefonów to samo zło i trzeba się ich za wszelką cenę wystrzegać. Chodzi mi tylko o to, że warto za każdym razem mieć na względzie szerszą perspektywę swoich działań, których finalny rezultat może być czasami bardzo niepożądany.

Reasumując, czy warto dać się zagonić do globalnego wyścigu szczurów w materii nabywania dóbr elektronicznych oraz ich pochodnych, w celu polepszenia na siłę swojego bytu lub statusu społecznego, na rzecz znacznie ważniejszej rzeczy, którą jest niewątpliwie nasza planeta? Ziemia to najcenniejszy skarb materialny jaki przyszło nam dostać za naszej egzystencji, a więc to o nią w pierwszej kolejności powinniśmy dbać, a potem zastanawiać się nad kwestiami dalszego rozwoju naszej cywilizacji. Istotnym elementem w poprawnym doprowadzeniu społeczeństwa do podniesionego poziomu technologicznego, jest krytyczne podejście do kwestii rozwoju zróżnicowanych technologii. Musimy mieć świadomość tego, że każdy medal ma dwie strony i może być powiązany z superlatywami i negatywami danego postępowania oraz rozwiązania technologicznego.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ