Żarówki bluetooth

Oświetlenie to aktualnie sposób, dzięki któremu Twój dom będzie domem inteligentnym. Chociaż niektóre rozwiązania są kompleksowymi produktami, dzięki którym możliwe jest dalsze budowanie i rozwijanie pomysłów na inteligentny dom, to jednak niektóre z tych wynalazków dostępnych na rynku mają niewiele wspólnego z ideą inteligentnego domu, jednak nie oznacza to, że takie rozwiązania nie będą podobać się konsumentom. Chcesz kontrolować oświetlenie w domu i nie wiesz w jaki sposób? Sprawdź już teraz!

Sterowanie żarówką za pomocą smartfona?

Żarówki led sterowane za pomocą smartfona pochodzą z nieco wyższej półki cenowej. Można tu znaleźć źródła światła, które mają zdolność przede wszystkim do bezprzewodowej komunikacji radiowej (Bluetooth, Wi-Fi, a nie podczerwień), a po drugie – do łączenia się ze specjalną aplikacją, którą można zainstalować na swoim smartfonie – w końcu właśnie w ten sposób działają żarówki bluetooth. Spójrzmy na to, jakie są wady i zalety tego typu rozwiązań.

Jak to działa?

Żarówki bluetooth są źródłem światła, które wykorzystuje diody LED RGB, wyposażone w interfejs komunikacyjny Bluetooth. Oznacza to, że do sterowania żarówką niezbędne jest posiadanie smartfona z właśnie takim interfejsem.

Bardzo duża popularność tego typu standardu w sprzęcie mobilnym można potraktować w tym przypadku jako zaletę, jednak szereg związanych z tym ograniczeń budzi wątpliwości – przede wszystkim możliwości zasięgowe.

Za paradoks można uznać to, że popularność Bluetooth jest również czynnikiem, który może powodować problem w związku z występowaniem zakłóceń w obszarze silnie platerowanym sieciowanym sprzętem Bluetooth. Wadą technologii Bluetooth jest także to, że ten typ interfejsu nie został jeszcze aż tak rozpowszechniony w poważniejszych instalacjach z zakresu automatyki budynkowej.

Stosowanie żarówek w praktyce

W teorii działanie inteligentnej żarówki powinno być bardzo intuicyjne, ale w niektórych przypadkach koniecznym może okazać się również zresetowanie interfejsu Bluetooth. Reset interfejsu źródła światła trzeba także wykonać w sytuacji, gdy zmianie ulegnie urządzenie mobilne sterujące żarówką. W danym momencie możliwe jest sterowanie za pomocą jednego sparowanego smartfona lub tabletu oraz aplikacji, która została zainstalowana na urządzeniu mobilnym. Osobom, które znają angielski i znają technologie mobilne, zresetowanie źródła światła nie powinno przysparzać trudności, ale dla osób mniej zaawansowanych proces ten może wydawać się dość skomplikowany.

Co można robić z żarówką za pomocą aplikacji mobilnej? Oczywiście możliwe jest włączanie i wyłączanie źródła światła, wybieranie dowolnego koloru z tych, które są dostępne w interfejsie aplikacji (wystarczy wskazać wybrany przez siebie kolor, a żarówka zaświeci się we wskazanej barwie). Sterowaniu ulegają również jasność emitowanego światła oraz jego nasycenie.

Z wyjątkiem kolorów możliwe jest również kontrolowanie temperatury barwowej źródła światła. W różnych aplikacjach przebiega to w różny sposób. W niektórych z nich wartość można ustalić za pomocą K, a w innych przebiega to na podstawie koła barw. W ten sposób możemy dostrzec różnicę między cieplejszym światłem o niskiej temperaturze barwowej a zimnym światłem o wysokiej temperaturze. Żarówki bluetooth mogą znacznie przydać się fotografom, którzy będą chcieli uzyskać jednolite oświetlenie przy określonych parametrach, takich jak właśnie temperatura barwowa.

Oprócz tego, że użytkownik może w sposób bezpośredni sterować jasnością, nasyceniem, kolorem i temperaturą barwową źródła światła, wiele aplikacji umożliwia mu również wybór jednego ze wstępnie zdefiniowanych motywów kolorów. Użytkownicy mogą również kreować własne, dowolnie wybrane kolorowe motywy. Oczywiście na pojedynczej żarówce trudno będzie mówić o spektakularnych efekach. Zaraz po tym, gdy użytkownik wskaże wybrany przez siebie motyw, żarówka będzie emitowała światło w określonym kolorze i o określonym w motywie. W przypadku, gdy jest więcej źródeł światła, możliwe jest tworzenie kolorowych kompozycji w obrębie wybranego lub stworzonego przez siebie motywu.

Podsumowując, możliwość korzystania z interfejsu Bluetooth powoduje, że użytkownik nie musi korzystać z dodatkowych mostków sieciowych, co powoduje również, że ma on znacznie mniej kontroli nad źródłem światła i nie posiada możliwości kontrolowania swojego oświetlenia za pomocą Internetu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDieta garstkowa o co chodzi?
Następny artykułModne wiklinowe ogrodzenie

Uwielbiam skal skandynawski i to właśnie on skłonił mnie do zainteresowania się tematyką urządzania i wystroju wnętrz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ