Zapewnij sobie ogrzewanie na miarę twoich oczekiwań

W Polsce pora grzewcza trwa łącznie niemal pół roku, dlatego kwestia wyboru sposobu ogrzewania mieszkania, domu oraz wody do celów użytkowych jest niezmiernie ważna. A każdy inwestor, decydujący się na zakup przestrzeni dla siebie, całej rodziny lub budowę obiektu ogólnodostępnego, stoi przed nie lada wyzwaniem.

Na szczęście ma już w czym wybierać, bo dostępne obecnie na rynku zaawansowane technologicznie kotły grzewcze można precyzyjnie dopasować parametrami do zakładanego zapotrzebowania. Tego typu kotły pozwalają również na zupełnie inne aranżowanie przestrzeni, a co za tym idzie, w nowo projektowanych domach odchodzi się już od tworzenia dużych kotłowni, w których przed zimą magazynowało się opał w postaci węgla, koksu lub drewna. Teraz stawia się na niewielkich rozmiarów, funkcjonalne, w pełni zautomatyzowane i dobierane do oczekiwań użytkowników kotły gazowe, mogące ogrzać pomieszczenia oraz wodę. Ponadto ich design z łatwością dopasowuje się do wnętrz wykańczanych w przeróżnej stylistyce: klasycznie lub nowocześnie.

Jedną z najbardziej różnorodnych i najlepszych na rynku ofert kotłów ma renomowana firma Junkers, o czym można przekonać się tutaj: https://www.junkers.pl/produkty/kotly/.

Kocioł gazowy konwencjonalny a kondensacyjny – co je różni?

Przede wszystkim sposób wykorzystania ciepła ze spalin oraz różne wymogi dotyczące tworzenia wentylacji w pomieszczeniach, w których są one umieszczane. Kocioł konwencjonalny wypuszcza spaliny wraz z ich ciepłem bezpowrotnie w komin, natomiast kocioł kondensacyjny wykorzystuje dodatkowo ciepło wytworzone podczas spalania paliwa – co jest jego niewątpliwą, dużą zaletą.

Kotły konwencjonalne można podzielić na dwie grupy: z otwartą lub zamknięta komorą spalania. Te z otwartą komorą wymagają wykonania kratki wentylacyjnej na budynku, bo dzięki niej do pomieszczenia będzie dostawało się powietrze z zewnątrz, wykorzystywane przez kocioł podczas jego pracy.

Kotły kondensacyjne natomiast zawsze posiadają zamkniętą komorę spalania, co sprawia, że kocioł korzysta z powietrza pozyskiwanego z zewnątrz budynku (niekonieczne jest wówczas wykonywanie wentylacji nawiewnej). Ponadto pomieszczenie, w którym jest on montowany, nie ochładza się przez wprowadzenie do obiegu powietrza zimnego spoza budynku. Ogromną zaletą kotłów kondensacyjnych jest możliwość umieszczenia ich w kuchni lub łazience – bez obaw że wydostaną się z nich jakiekolwiek spaliny.

Kotły gazowe w wersji tradycyjnej lub nowoczesnej spełniają swoje funkcje bardzo dobrze. Warto pamiętać, że zastosowanie nowoczesnych technologii oraz materiałów w tych drugich niewątpliwie gwarantuje oszczędność zużycia gazu, co przekłada się na niższa rachunki oraz dłuższą żywotność kotłów. Ponadto są one dużo bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego, co ma niebagatelne znaczenie w obecnej walce ze smogiem. Sposób pracy urządzenia (wykorzystywanie skraplania wody zawartej w spalinach, gromadzenie dodatkowego ciepła) sprawia, że kocioł tego typu pracuje z dużo wyższą sprawnością.

Decydując się na zakup kotła warto zastanowić się wpierw jakie powinien posiadać funkcje i osiągi, aby w pełni spełnić oczekiwania. Można zdecydować się na urządzenia jedno lub dwufunkcyjne. Kocioł jednofunkcyjny w 100% pracuje wydajnie jako urządzenia ogrzewające pomieszczenia lub wodę. Natomiast kocioł dwufunkcyjny, dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań, sprawnie realizuje oba aspekty – bez problemu radzi sobie z ogrzewaniem mieszkania lub domu i ponadto dostarczy ciepłą wodę potrzebną do mycia naczyń lub kąpieli. Jeśli zastanawiasz się, jak wyglądają kotły kondensacyjne, pełną ofertę marki Junkers znajdziesz tutaj: http://junkers.pl/produkty/kotly/kotly-kondensacyjne/.

Ciepła woda każdego dnia i o każdej porze

Wodę można pozyskać z miejskiej kanalizacji lub przydomowej studni, ale w wielu przypadkach sami musimy zadbać o jej podgrzanie. Ciepła woda to dziś rzecz jasna standard, bez którego nie wyobrażamy sobie codziennego funkcjonowania. Ale nie uda się tego osiągnąć bez sprawne, szybko i bezawaryjnie działających urządzeń grzewczych.

Różnorodna oferta daje szereg możliwości, a ostateczny wybór nie jest taki oczywisty. Często polecane są podgrzewacze wody elektryczne, podgrzewacze gazowe oraz właśnie kotły gazowe przepływowe. Wszystko zależy od naszych specyficznych wymagań. Dla wielu osób najlepszą opcją będzie podgrzewaczy wody pojemnościowy, w którym woda nagrzewana i przechowywana jest w specjalnych zbiornikach. Jednak to rozwiązanie ma swoją zasadniczą wadę, a mianowicie czas, jaki należy poświęcić na ponowne nagrzanie wody, w wypadku zapotrzebowania na jej większość ilość.

Natomiast tak zwane podgrzewacze przepływowe dostarczają ciepłą wodę niemal od razu i w nieograniczonej ilości. Ich schemat działania opiera się na przepływie wody poprzez wymienniki ciepła, które natychmiast ją ogrzewają do temperatury kilkudziesięciu stopni. Przeważnie montowane są one na ścianach w łazienkach, na odpowiedniej wysokości. Dopasowują się z łatwością do wystroju, nie wyróżniając się. Ponadto wszystkie te urządzenia zostały skonstruowane przy wykorzystaniu najnowocześniejszych technologicznie rozwiązań, a przy tym z wysokiej jakości, solidnych i wytrzymałych materiałów, co gwarantuje efektywną i wieloletnią pracę, bez kosztownych napraw.

Prym w tego typu instalacjach od lat wiedzie wspomniana już marka Junkers. Z ofertą jej gazowych podgrzewaczy przepływowych można zapoznać się tutaj: https://www.junkers.pl/produkty/przygotowanie-cwu/gazowe-podgrzewacze-przeplywowe/. W ofercie marki znajdziemy zresztą również inne rodzaje urządzeń, w tym podgrzewacze elektryczne oraz gazowe o różnej mocy, sposobie zapłonu, technice spalania, możliwości odprowadzania spalin czy też użytkowania w zależności od rodzaju gazu, jaki oferuje dostawca.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ