Zakup młotowiertarki – do użytku domowego i profesjonalnego

0
1061

Młotowiertarki to chętnie stosowane nowoczesne urządzenia zaliczane do grupy elektronarzędzi. Młotowieratrki znajdują zastosowanie głównie w branży budowlanej, drogowej, remontowej i im podobnych. Niekiedy też korzysta się z nich w przydomowych warsztatach, garażach lub podczas wykonywania samodzielnego remontu. Poniżej udzielamy kilku porad skierowanych do osób przygotowujących się do zakupu tego urządzenia i pragną znaleźć model odpowiadający ich potrzebom.

Młotowieratrki – najważniejsze sprawy w czasie zakupu

Wybór każdego elektronarzędzia powinien być przemyślany. W przypadku zakupów w sklepach stacjonarnych – warto skorzystać z pomocy doradcy klienta. Należy też zwrócić uwagę na najważniejsze parametry dostępnych młotowiertarek, co pozwoli nam odnaleźć tę właściwą.

Pierwszy istotny parametr różnicujący dostępne młotowiertarki to rodzaj udaru. Większość urządzeń ma udar pneumatyczny lub podbijakowy. Pierwszy z nich gwarantuje największą siłę działania urządzenia i dlatego jest często wybierany przez właścicieli firm budowlanych. Drugi to specjalny udar mechaniczny, niestety słabszy od pneumatycznego odpowiednika.

Kucie w materiale to opcja wielu dostępnych młotowiertarek. Urządzenia jej pozbawione, nadają się do wiercenia, ale nie pozwolą na wykuwanie otworów w wybranych materiałach. Młotowiertarki udarowe z możliwością kłucia pracują w trybie udaru ale bez wykonywania obrotów.

Średnica wiercenia i moment obrotowy określają rozmiary i przebieg tworzenia otworu. Maksymalna średnica określa jakiej wielkości wiertła nadają się do użycia w danej młotowiertarce. Moment obrotowy podaje się w Nm (niutonometry) – im wyższy ten wskaźnik, tym lepiej i intensywniej pracuje dane urządzenie, a wykonanie otworu będzie łatwiejsze

Moc młotowiertarki zależy natomiast od zamierzonego sposobu jej użycia. Osobom prywatnym, pragnącym użycia wiertarki do własnych prac remontowych, polecamy urządzenia o mocy w przedziale 700-1000W.

Sposób zasilania to ostatnia sprawa, którą przedstawimy – znajdziemy młotowiertarki zasilane na prąd z instalacji (podłączane do sieci elektrycznej) lub na akumulator. Oczywiście, pierwsze z nich to modele silniejsze i bardziej wydajne. Akumulatorowe młotowiertarki pracują z mniejszą mocą, nadają się jednak do domowego użytku.

Akcesoria i elementy dodatkowe w eksploatacji i przechowywaniu młotowiertare006B

Przydatność urządzeń zwiększają dodatkowe elementy konstrukcyjne. Niektóre posiadają wskaźnik informujący nas o stopniu zużycia szczotek. Znajdziemy także mechanizmy przeciwdziałąjące przeciążeniu silnika. W ten sposób możemy ograniczyć eksploatację urządzenia, przedłużając jego trwałość i przydatność.

Pomocne są także minipoziomice zamontowane w urządzeniu, które pozwalają upewnić się, czy kucie przebiega dokładnie prostopadle względem powierzchni materiału. Poprawne ułożenie wiertła to istotna sprawa dla rezultatu pracy.

Wiertła, jakich należy używać w pracy młotowiertarek, to SDS oraz SDS-plus. Wiertła takie mają specjalne żłobienia, umożliwiające stabilną pracę całej maszyny.

Warto także upewnić się, czy w nabywanym zestawie wraz z młotowiertarką znajdują się dodatkowy uchwyt oraz ogranicznik, uniemożliwiający zbyt głębokie wiercenie. Są to elementy w wielu sytuacjach bardzo pomocne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ