Wkłady kominkowe

0
1892

Zdecydowana większość osób, która kupuje domki, musi odpowiedzieć sobie na pytanie – kominek czy może piec? Jest to oczywiście bardzo indywidualna kwestia, jednak duża część osób decyduje się na kominek nie tylko ze względów estetycznych, ale także i cenowych. Kto z nas nie marzy o wygodnym fotelu, tuż obok kominka? Piękny zapach oraz dźwięk roznoszący się po całym domu to kolejne zalety tego typu ogrzewania. Kiedy już decyzja zapadła, należy zastanowić się nad wieloma kwestiami, jak umiejscowienie, wybór kominka, opał oraz wiele innych.

Dziś odpowiemy na jedno z najważniejszych pytań, jeśli chodzi o kominki – jaki wkład kominkowy wybrać? Na rynku znajdziemy wiele modeli, w każdych kolorach, kształtach oraz wymiarach. Decyzja, może nie okazać się łatwa. Na co powinniśmy zwrócić uwagę? Jak dobrać odpowiedni wkład do kominka, abyśmy mogli wygodnie oraz bezproblemowo w niego skorzystać? Odpowiadamy!

Jak wybrać wkład kominkowy?

Aby dokonać wyboru, musimy znać ogólne parametry wkładów kominkowych. Dzięki nim łatwiej będzie nam porównać modele oraz ceny i wybrać ten, który najlepiej nam pasuje. Na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim ważna jest:

  • moc oraz sprawność,
  • kształt i wymiary wkładu,
  • ilość szyb, ale także ich wymiary oraz kształt,
  • kierunek oraz sposób otwierania drzwiczek,
  • wygląd, styl, ale także wymiary fasady

Znajomość powyższych parametrów to kluczowy element w wyborze wkładu kominkowego. Najważniejsze są bowiem odpowiednie wymiary, tak abyśmy mogli bezproblemowo zamontować nasz wkład i ogrzać nasz dom bądź mieszkanie.

Na co zwracać uwagę przy wyborze wkładu kominkowego?

Kolejnym ważnym aspektem przy wyborze mocy wkładu jest metraż pomieszczeń, które musimy tym kominkiem ogrzać, ale także izolację budynku (ocieplony, bądź nieocieplony). Orientacyjnie możemy przyjąć, że:

1kW mocy ogrzewa 10m² powierzchni.

Sięgnijmy wiec po kalkulator, bądź papier i kartkę i obliczmy ile kW będziemy potrzebować, aby ogrzać nasze lokum. Jest to bardzo ważny aspekt, ponieważ gdy zdecydujemy się na wkład o mniejszej mocy, może szybko okazać się, że nie wystarcza on na ogrzanie mieszkania bądź domu, co nie tylko powoduje zimno, ale także wilgoć czy pleśń na ścianach.

Z jakiego materiału powinien być wkład kominkowy? Jaki wkład do kominka wybrać?

Wkłady kominkowe zazwyczaj zbudowane są z żeliwa bądź ze stali. Kominki, które stworzone są z żeliwa nagrzewają się znacznie dłużej, niż te stalowe, jednak dłużej trzymają ciepło. Wkłady kominkowe ze stali, jako że szybko tracą ciepło, często posiadają w swojej budowie okładzinę z szamotu, ponieważ akumuluje ona ciepło. Szyby we wkładach kominkowych natomiast są wykonane ze szkła żaroodpornego lub specjalnej ceramiki. Mogą mieć różne kształty i wymiary.

Ogrzewanie wody kominkiem – czy jest to możliwe?

Zwykły wkład do kominka, czyli jedna prosta szyba oraz drzwiczki otwierane na bok jest najtańszą opcją, za każde odstępstwo od tego modelu będzie musieli zapłacić więcej. Ten standardowy model jednak nie posiada zazwyczaj kurtyny powietrznej, a także nie doprowadzi powietrza z zewnątrz. W zależności od tego czy chcemy, aby nasz kominek miał możliwość ogrzania też wody, także tej w instalacji grzejnikowej, będziemy musieli zdecydować się na wkład kominkowy z płaszczem wodnym.

Wkład do kominka musi być dopasowany do naszych potrzeb

Przede wszystkim najważniejszy jest nasz budżet. W zależności od niego i od naszych potrzeb musimy dobrać taki wkład, który będzie nam pasował. Przede wszystkim pamiętajmy o wymiarach, a także sposobie otwierania bądź wybierania popiołu. Dodatkowo musimy podjąć decyzję o materiale czy wyglądzie zewnętrznym. Do każdego wkładu zakupujemy pasującą zarówno wymiarami, jak i stylem obudowę, jednak sam wkład do kominka może już być bardzo estetyczny i ozdobiony.

Więcej znajdziesz tutaj: https://kominki.ratur.com.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ