W jakich wnętrzach najlepiej sprawdzą się meble z Indii

Stając przed wyborem stylu, który chcemy mieć w swoim domu, rzadko wiemy od razu, czego szukamy. Zaczynamy błądzić pośród setek najróżniejszych inspiracji. Chcemy łączyć piękno z funkcjonalnością, a jednocześnie nadać wnętrzom unikalnych cech, dzięki którym będą to w 100% „nasze” pomieszczenia. Czasem wybór pada na meble indyjskie. Gdzie sprawdzą się one najlepiej?

Cechy mebli indyjskich

Meble indyjskie, inaczej meble kolonialne, są wytwarzane na terenie Półwyspu Indyjskiego. Ich pochodzenie wiąże się z okresem kolonialnym, kiedy to Anglicy, Hiszpanie i Francuzi przywozili swoje meble na zajęte tereny. Miejscowa ludność zaczęła je kopiować, nie rezygnując jednak z typowych dla siebie surowców, rozwiązań i wzornictwa. Rezultat, stanowiący zderzenie designu i rzemiosła Wschodu i Zachodu, zachwyca odmiennością od wszystkiego, do czego jako Europejczycy przywykliśmy.

Największą zaletą mebli indyjskich jest ich niepowtarzalność. Są wykonywane ręcznie przez miejscowych stolarzy. Każda sztuka jest inna, nawet jeżeli podstawą był ten sam projekt. Efekt ten uzyskuje się dzięki rezygnacji z rozwiązań przemysłowych w procesie produkcji. Meble kolonialne są wykonane najczęściej z litego drewna drzew egzotycznych. Jest ono bardzo masywne i ciężkie, a ponadto odporne na wilgoć i inne czynniki, które szkodą drewnu europejskiemu.

Gdzie sprawdzą się meble indyjskie?

Meble indyjskie sprawdzą się przede wszystkim w stosunkowo dużych pomieszczeniach, ponieważ najczęściej są w kolorze ciemnego brązu, a ich bryła jest masywna. Może być przytłaczająca w małych pokojach. Kolonialne sprzęty to doskonały pomysł na urządzenie pokoju chłopca kochającego przygody lub pracowni osoby zafascynowanej Wschodem.

Ciemne i masywne meble kolonialne będą się lepiej prezentowały przy jasnych ścianach, chyba że wolimy ciemne pomieszczenia, jednak może to wywołać ponury efekt. Doskonale sprawdzą się jasne kolory ziemi: piaskowy, oliwkowy. Najbezpieczniej jest wykorzystać meble kolonialne jako akcent, nie podejmując próby meblowania nimi całego domu. Z uwagi na ich dużą różnorodność i wyjątkowość łatwo bowiem o kiczowatą przesadę. Wykorzystanie pojedyncznych mebli i dodatków z pewnością zaowocuje nieco bardziej szlachetnym i wysmakowanym efektem. Oryginalne meble indyjskie można znaleźć na www.mebleramadan.pl.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ