W jaki sposób oświetlenie zmienia wystrój pomieszczeń

Często jest tak, że wchodzimy do jakiegoś pomieszczenia i od razu czujemy się w nim dobrze, czasem bywa wręcz odwrotnie. Zastanawiasz się czemu tak jest? Dlaczego w jednym pomieszczeniu łatwo jest się zrelaksować a w drugim nie czujemy się zbyt dobrze?

Z dużą dozą prawdopodobieństwa mogę zaryzykować stwierdzenie, że wpływa na to oświetlenie pomieszczenia w którym się znajdujemy. Doskonale z tego zdają sobie sprawę wszelkiego rodzaju sklepy, wykorzystując oświetlenie do osiągnięcia swoich celów. Na przykład sklepy jubilerskie używają jasnego, skupionego światła, aby podkreślić cechy szlifowanych klejnotów i ozdobne elementy ze złota. Restauracje wykorzystują nastrojowe oświetlenie, takie jak słabo świecące kinkiety ścienne i świece na stołach, aby stworzyć romantyczną scenerię. Oczywiście również istnieją specjalne sposoby na oświetlenie naszego domu, aby stworzyć odpowiedni nastrój, czy też podkreślić na przykład dzieło sztuki.

Funkcje i rodzaje oświetlenia

Projektanci planując wystrój wnętrza domu wykorzystują trzy rodzaje światła, aby uzyskać jak najlepszy efekt. Oczywiście najlepsze dla nas jest naturalne światło słoneczne, nie wszędzie jest ono w stanie docierać w wystarczających ilościach. Jeżeli masz dom z dużymi oknami, przez które wpada wiele naturalnego światła, należy to oczywiście uwzględnić podczas projektowania oświetlenia. Mimo nawet największych okien po zmroku czy też w pochmurne dni część oświetlenie będzie musiała pochodzić ze sztucznych źródeł światła.

Drugim rodzajem oświetlenia jest oświetlenie zadaniowe. Oświetlenie zadaniowe służy do oświetlania określonego miejsca, np. kącika do czytania, strefy przygotowania jedzenia w kuchni, biurka, toaletki w łazience itd. itp. Istnieje wiele typów źródeł światła nadających się do oświetlenia zadaniowego, w tym lampy stołowe, lampy biurkowe, oświetlenie pod szafkowe, lampki nocne i lampy podłogowe. Niektóre oświetlenie sufitowe, takie jak oświetlenie szynowe i lampy wiszące, można również wykorzystać jako oświetlenie zadaniowe.

Ostatnim elementem oświetlenia jest oświetlenie akcentujące. Głównym jego zastosowaniem jest podkreślenia atrakcyjnych cech, takich jak dzieła sztuki, detale architektoniczne i wiele innych. Oświetlenie na obwodzie ciekawego architektonicznie sufitu podkreśla tę cechę i dodaje elegancji. Światło na szczycie klatki schodowej może podkreślić styl wystroju, przenosząc temat z jednego poziomu domu na drugi. Punktem centralnym są wpuszczane światła w półkach na książki.

Jak widać światło odgrywa bardzo dużą rolę i daje nam niezmiernie wiele możliwości w aranżacji wnętrza naszego domu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ