Tapeta czy farba – co lepiej sprawdzi się przy remoncie mieszkania?

Kiedy decydujemy się na odnowienie naszych ścian, często powstaje pytanie, czy lepiej jest je pomalować, czy też pokryć tapetą? Poniżej zastanowimy się nad zaletami i wadami każdej opcji. Wiele dobrze zaprojektowanych przestrzeni wykorzystuje zarówno farby, jak i tapety. Po uwzględnieniu wszystkich czynników wydaje się, że tapety na ścianę to jednak lepsze rozwiązanie. Wnoszą one kolory, wzory i specyficzny charakter do pomieszczenia, których farba po prostu nie może osiągnąć. Dzięki tym zaletom tapeta może być bardziej opłacalna na dłuższą metę. Jeśli szukamy bardzo specyficznego koloru lub chcielibyśmy, aby raz na jakiś czas ściany zmieniały barwę, warto rozważyć tapetę do malowania. Dzięki niezliczonym efektom tekstur i wzorów do wyboru jest to rozwiązanie, które łączy w sobie to, co najlepsze z obu światów.

Zalety tapety

Tapeta może przetrwać nawet do piętnastu lat albo i dłużej, co czyni ją bardziej opłacalną na dłuższą metę. Prawidłowo zawieszona tapeta będzie spełniać swoją rolę trzy razy dłużej niż farba.

Tapeta przylega łatwo i gładko do ścian, ukrywając wiele niedoskonałości powierzchni.

Może dodać ciepła, głębi i stylu do pomieszczenia, których monotonna farba po prostu nie może osiągnąć.

Piękne wzory, intrygujące tekstury i ładne nadruki tapety na ścianę mają wpływ na wystrój pokoju.

Tapetę można wykorzystać do stworzenia designerskiego wyglądu w dowolnej przestrzeni, a także można ją zastosować tylko do jednej ściany.

Tapety na ścianę mają olśniewającą gamę wzorów z niesamowitym wyborem pięknych efektów, takich jak perła i brokat, trójwymiarowe nadruki, zamsz, żele, koraliki, folie, wytłaczane tekstury jedwabiu i inne.

Wady tapety

Proces nakładania tapety na ściany jest bardziej czasochłonny niż malowanie.

Nie można po prostu pomalować ściany albo zastosować inną tapetę, jeśli znudzi nam się obecna. Konieczne są prace przygotowawcze, takie jak zrywanie tapety na ścianę oraz czyszczenie powierzchni.

Usunięcie tapety może być stosunkowo pracochłonne. Nie dotyczy to jednak bardziej nowoczesnych tapet, które dzięki zastosowaniu technologii włókninowej są dużo łatwiejsze do zerwania.

Zalety farby

Porządne farby mogą być stosunkowo niedrogie, są też zazwyczaj dość łatwe do nabycia.

Większość ludzi może samodzielnie wykonać prace malarskie oraz samemu kupić potrzebne materiały eksploatacyjne. Pomalowaną ścianę łatwo jest ponownie zamalować lub pokryć tapetą.

Wady farby

Farba może zapewnić kolor tylko w bardzo ograniczonym zakresie wykończeń (matowe lub błyszczące).

Farba z czasem pęka, więc trzeba ją co jakiś czas ponownie nakładać, żeby retuszować niedoskonałości.

Nałożenie farby na ściany może być również bałaganiarskie, a dywany, sufity, meble i urządzenia można łatwo zabarwić.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ