Szambo jedno- czy dwukomorowe

Szambo wciąż jest jednym z niezbędnych elementów wyposażenia wielu gospodarstw domowych, do których nie dochodzi miejska kanalizacja. Z tego względu warto przed budową przemyśleć jego zakup i rozważyć, jak powinno wyglądać oraz jakimi cechami się odznaczać. Jedną z najważniejszych kwestii jest wybór szamba jedno- lub dwukomorowego.

Jak różni się budową szambo jedno- od dwukomorowego?

Szambo jednokomorowe to najprostsza wersja szamba, z jaką możemy się spotkać. Jest to po prostu prostokątny zbiornik, wyposażony w jeden kominek i płytę. Nie posiada żadnych przegród ani dodatkowych elementów, co sprawia, że jest nie tylko proste w budowie, ale też zazwyczaj tańsze.

Z kolei szambo dwukomorowe posiada przegrodę przelewową w środkowej części zbiornika albo w ⅔ jego długości. Oznacza to, że jest wyposażone w dwie niezależnie działające komory, a co za tym idzie: musi posiadać dwa kominki, umożliwiające niezależne dostanie się do każdej z tych części.

Jak działa szambo dwukomorowe?

Przegroda przelewowa w szambie dwukomorowym pozwala na oddzielenie ścieków grubych od płynnych. W ten sposób ścieki grube pozostają w pierwszej komorze, przed przegrodą. Następnie nadmiar wody przelewa się przez przegrodę i wpływa do drugiej komory. Dzięki takiemu podziałowi możliwe jest zmieszczenie większej ilości ścieków w całym szambie.

Co więcej, szambo dwukomorowe umożliwia wprowadzenie do drugiej komory bakterii, które będą rozkładały ścieki płynne. Przetwarzają je w wodę, która następnie może być odprowadzona za pomocą specjalnego systemu drenażu do gruntu lub rowu melioracyjnego, o ile zostanie na to wydana oficjalna zgoda gminy. Nie na wszystkich gruntach i nie we wszystkich regionach możliwy jest bowiem drenaż i wykorzystanie szamba dwukomorowego.

Gdzie warto wybrać szambo dwukomorowe?

Szambo dwukomorowe to świetne rozwiązanie wszędzie tam, gdzie mamy możliwość odprowadzania wody przerobionej przez bakterie do rowu melioracyjnego lub gruntu. To także sposób na większość oszczędność, który może być przydatny w większych gospodarstwach domowych, w których zależy nam na wolniejszym zapełnianiu się szamba.

Gdzie warto wybrać szambo jednokomorowe?

Szambo jednokomorowe, które charakteryzuje się bardzo prostą budową i obsługą, nadaje się do wszystkich tych miejsc, w których nie wykorzystamy szamba dwukomorowego, ponieważ po prostu nie mamy takiej potrzeby. Doskonale zdaje egzamin między innymi w małych gospodarstwach domowych czy firmach.

Co więcej, należy wybrać je wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości instalacji szamba dwukomorowego z wyprowadzeniem wody drenażem, czyli na przykład na gruncie podmokłym. W tym przypadku szamba jednokomorowe są jedynym rozwiązaniem, które dobrze zabezpiecza nas przed wciekaniem wody gruntowej do komory.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ