Sposoby montażu paneli fotowoltaicznych dla domu jednorodzinnego

Sposoby montażu paneli fotowoltaicznych w większości przypadków zależą przede wszystkim od miejsca, w którym chcemy, aby zostały one usytuowane. Najczęściej umieszcza się je na dachach domów lub budynkach firm, gdzie nie ma problemu z pobieraniem energii z promieni słonecznych przez cały dzień. Zdarza się jednak również, że panele fotowoltaiczne znajdują swoje miejsce na elewacjach budynków czy na wolnym, niezacienionym terenie obok firmy lub domu. Najważniejsze jest zadbanie o to, aby ich praca była jak najbardziej efektywna, a więc zamontowanie w optymalnym miejscu padania na nie promieni słonecznych.

W jakim kierunku względem stron świata powinny być zamontowane panele fotowoltaiczne?

Aby uzyskać 1kW mocy szczytowej niezbędne jest zamontowanie ogniw fotowoltaicznych o powierzchni ok. 7 m2. Z tego też względu mocuje się je najczęściej na dachach bądź elewacjach. Nie zajmują tam bowiem miejsca wokół budynku, a jednocześnie minimalizuje się ryzyko zacienienia ich przez inne obiekty znajdujące się nieopodal. Mocowanie paneli fotowoltaicznych najkorzystniejsze jest w sytuacji, kiedy zostaną one skierowane na południe i nachylenie ok. 30-40 stopni względem powierzchni, na jakiej się znajdą. Im większe będzie odchylenie od wspomnianej pozycji, tym uzysk energii może być mniejszy.

Panele można jednak również montować w przypadku orientacji dachu lub elewacji w kierunku południowo-wschodnim oraz południowo-zachodnim, kiedy przy nachyleniu pod kątem 25-55 stopni, nadal uzyskujemy zadowalającą ilość energii. Instalowanie paneli fotowoltaicznych w kierunku północnym mija się natomiast z celem, bowiem promieniowanie słoneczne nie dociera do ich powierzchni pod optymalnym kątem i nie pozwala na dający oszczędności uzysk energii.

Sposoby montażu paneli fotowoltaicznych

W przypadku montażu paneli fotowoltaicznych w odpowiednim kierunku względem stron świata i z optymalnym nachyleniem, nie ma potrzeby stosowania zbyt skomplikowanych konstrukcji mocujących. Inaczej wygląda kwestia montażu w przypadku ogniw, które mają za zadanie wychwytywać optymalną ilość energii ze Słońca pod kątem prostym. W takiej sytuacji rozwiązaniem są trakery – wsporniki z automatycznie sterowanym mechanizmem, które obracają ogniwa względem osi pionowej i poziomej. Rozwiązanie to jednak stosowane jest dość rzadko, przede wszystkim ze względu na wyższy koszt instalacji oraz możliwość awarii systemu. Rozważając możliwość zamontowania paneli fotowoltaicznych, warto zwrócić się do firm takich jak El-Sun – https://el-sun.pl/ – producent konstrukcji montażowych pod ogniwa, zajmujących się od lat ich mocowaniem, które z pewnością doradzą rozwiązanie optymalne dla domu lub firmy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ