4 cechy dobrego dewelopera

0
20016

Kiedy decydujemy się na zakup mieszkania, dokładnie przeglądamy oferty równych deweloperów szukając takiej, która najlepiej spełni nasze wymagania. Bierzemy pod uwagę lokalizację i metraż mieszkania, często również rozkład pomieszczeń, kondygnację czy udogodnienie takie jak ogród, miejsce w garażu lub balkon. Do tego zwracamy też uwagę na planowany termin zakończenia inwestycji – nie ma co ukrywać, że większość umów z deweloperami zawieramy zanim blok, w którym znajduje się lokal zostanie zbudowany. Nikt nie kupi mieszkania nie sprawdziwszy wszystkich też rzeczy!

Nie każdy jednak wie, że poza informacjami dostarczonymi przez dewelopera należy sprawdzić również jego samego. Jak jednak sprawdzać dewelopera? Gdzie szukać informacji? Na co zwracać uwagę? Co świadczy o wiarygodności, a co powinno wzmożyć naszą ostrożność?

  1. Sprawdź dotychczasową działalność

Nie powinno zająć ci dużo czasu znalezienie poprzednich inwestycji dewelopera – firmy zazwyczaj chwalą się ukończonymi projektami na swoich stronach internetowych. Sprawdź, czy poprzednie budowle kończył w terminie – pomocna może okazać się lokalna prasa, która niekiedy donosi o znaczących opóźnieniach w budowie nowych osiedli. Każde opóźnienie czy skandal związany z budowami podważa wiarygodność dewelopera. Miesięczne opóźnienie w oddaniu mieszkań kilka lat temu to nic wielkiego, ale notoryczne przypadki problemów z podwykonawcami powinny nas zaniepokoić.

  1. Zwróć uwagę na wieku firmy

Im dłużej firma funkcjonuje na rynku, tym lepiej. Jeśli udało jej się utrzymać przez kilka czy kilkanaście lat, oznacza to, że jest mądrze zarządzana i nie daje się uwikłać w żadne afery. Pokazuje to ciężką, uczciwą pracę – nikomu nie udałoby się zrealizować kilkunastu dużych inwestycji grając nieczysto. Ponadto firmy z doświadczeniem często mają zaufanych podwykonawców, co do których one, a więc i my, klienci, możemy mieć pewność, że wykonają powierzone im zadania na czas i w odpowiedni sposób.

  1. Zapytaj o opinie

Jeśli już wiesz, jakie poprzednie inwestycje zrealizował deweloper, któremu się przyglądasz, spytaj o opinie na jego temat mieszkańców osiedli, które wybudował. Najłatwiej znaleźć ich na sąsiedzkich forach internetowych, gdzie podzielą się z tobą wszystkim. Wszelkie bolączki i niedogodności przy zakupie i odbiorze mieszkań wyjdą na jaw, tak samo jak wszystkie niedogodności codziennego życia na osiedlach. Z drugiej strony życzliwi ludzie chętnie wymienia również zalety swoich osiedli – od ładnych placów zabaw, przez dobrą ochronę, po wydzielony teren dla psów. Możesz również odwiedzić te osiedla, żeby zobaczyć standard wykończenia części wspólnych.

  1. Poczytaj o standardach wykończenia

Wizytówką dobrego dewelopera są dobre standardy wykończenia. To, ile będziemy jeszcze musieli zrobić w mieszkaniu, zanim w nim zamieszkamy, zależy od dewelopera. W każdej umowie zakupu mieszkania jest określone, co w mieszkaniu będzie, a o co będziemy musieli zadbać we własnym zakresie. Możesz też o tym przeczytać więcej na stronie dewelopera. Zwróć uwagę na wykończenie podłogi, pokrycie ścian i standard ram okiennych. Zwłaszcza te ostatnie dadzą ci się we znaki, jeśli będą kiepskie. Szybko się rozszczelnią, przez co wydasz horrendalne sumy na ogrzewanie lub remont.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ