Pompownia ścieków – jak wybrać najlepszą i czym kierować się przy wyborze?

0
1135

Znalezienie odpowiedniej pompowni ścieków ma kluczowe znaczenie dla gospodarki wodno-ściekowej. Wybranie najlepszej wcale nie jest takie łatwe. W dzisiejszym poradniku przedstawimy Wam, czym kierować się przy wyborze, jakie rozwiązanie będzie najbardziej funkcjonalne i opłacalne.

Odpowiednia instalacja kluczem do sukcesu

Aby dobór pompowni nie stanowił problemu najlepiej jest zwrócić się do specjalistów. Projektant instalacji sanitarnej najpierw określi jej lokalizację w optymalnej odległości od zabudowań i pozostałych instalacji ziemnych, zaprojektuje oraz wskaże miejsce, do którego ścieki będa odprowadzane. Na podstawie powyższych oraz po obliczeniu ilości odprowadzanych ścieków dobierze przepompownię o odpowiedniej wydajności i innych parametrach. W skład pompowni ścieków dobrej jakości wchodzą następujące elementy: zbiornik, pompy, instalacja hydrauliczna, armatura odcinająca oraz zwrotna, czujniki oraz sterowanie. Ze względu na trudne warunki pracy ważne jest aby wszystkie elementy wykonane były z materiałów odpornych na korozję. Piony tłoczne mogą być wykonane ze stali nierdzewnej lub PEHD.

Jak dobrać pompę do ścieków?

Jak dobrać pompę do ścieków

Pompa do ścieków bytowo-gospodarczych musi działać prawidłowo, ale żeby tak było zawsze trzeba stawiać na jakość, a przy wyborze kierować się nie tylko ceną. Aspektem, na który musimy zwrócić szczególną uwagę jest żywotność i zużycie energii. Zatem pompa powinna być dobrana w pobliżu punktu o najwyższej sprawności. Bardzo ważne jest aby pompy zapewniały optymalną prędkość ścieków w rurociągu niezbędną do samooczyszczania się rurociągu.

Od czego zależy energochłonność pompy?

Poza oczywistym parametrem jakim jest ilość pompowanych ścieków, energochłonność uzależniona jest od odegłości, na którą transportujemy ścieki oraz różnic poziomów w terenie. Czym dalej musimy przetransportować ścieki, tym większą moc musi mieć dobrana pompa. Podobnie jest z ukształtowaniem terenu. Im większa różnica wysokości między pompownią ścieków a odbiornikiem, na przykład studnią rozprężną, tym większy powinien być silnik pompy. Kolejne czynniki wpływające na ilość energii pobieranej przez przepompownię ścieków to średnica rurociągu tłocznego, rodzaj wirnika oraz rodzaj pompy. Nie można również zapomnieć o sterowaniu pracą pompowni, dzięki któremu system samoistnie dostosuje parametry pracy pompowni np. ograniczy zbyt częste włączanie się pomp.

Kiedy można wybrać pompę z rozdrabniaczem?

pompa pluczaca

Bardzo często pompy są potrzebne także w gospodarstwach domowych, jeśli grawitacyjny przepływ ścieku jest z jakiegoś powodu utrudniony. W takiej sytuacji można rozważyć wybór pompowni, w której zastosowano pompę z rozdrabniaczem. Ideą działania tej pompy jest rozbrobnienie ścieków, co umożliwia im swobodny przepływ przez rurociąg. Zaletą tego rozwiązania jest niższa cena niż w przypadku pomp z wolnym przelotem oraz możliwość zastosowania instalacji o mniejszej średnicy rurociągu. Jak każde urządzenie pompy z rozdrabniaczem posiadają również wady. Największą jest podatność pomp na uszkodzenia, które spowodowane mogą być niewłaściwym użytkowaniem systemu, np. poprzez wrzucanie do kanalizacji ręczników papierowych, artykułów higienicznych, resztek obiadowych itp. W związku z tym, aby uchronić się przed awarią i kosztownymi naprawami, użytkownicy powinni zwracać szczególną uwagę na kulturę użytkowania.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ