Pellet

Ogrzewanie pomieszczeń mieszkalnych (oraz budynków innego typu) to temat istotny nie tylko z perspektywy naszych indywidualnych potrzeb. Dobór odpowiedniego paliwa opałowego ma również duży wpływ na stan środowiska naturalnego. Temat ten jest od pewnego czasu szeroko obecny w mediach oraz ma duży wpływ na politykę ekologiczną państw należących do Unii Europejskiej. Nie omija również Polski, dlatego w ciągu ostatnich lat zauważamy duże zmiany w rynku paliw opałowych. Zapraszamy do lektury, w trakcie której przedstawimy najważniejsze informacje o ekologicznym paliwie opałowym – jakim jest pellet – oraz przedstawimy jego najważniejsze parametry.

Pellet – lider na rynku paliw ekologicznych

Osoby zainteresowane tematem paliw grzewczych na pewno spotkały się z nazwą „pellet”. Mogą kojarzyć, że jest to rodzaj paliwa opałowego, produkowanego na bazie biomasy, o wyjątkowo atrakcyjnym stosunku ceny względem wartości opałowych. Z pelletu korzysta się w ogrzewaniu pomieszczeń i budynków różnych wielkości oraz zastosowania. Oprócz gospodarstw domowych można go używać także w ogrzewaniu szkół, szpitali, pomieszczeń biurowych i hal fabrycznych.

W czym tkwi wyjątkowość pelletu? Przede wszystkim należy wskazać na jego wartość opałową, dochodzącą nawet do 19 Mj/kg. Przy stosunkowo niskiej cenie (korzystniejszej w porównaniu np. do ekogroszku) pellet jest paliwem niezwykle ekonomicznym. Ponadto, jego spalanie wydziela minimalną ilość zanieczyszczeń (tlenków i innych związków azotu i siarki) oraz popiołu. Ten ostatni jest zupełnie naturalny i nadaje się do zastosowania jako kompost w przydomowym ogródku.

Pellet jest także niezwykle „wygodnym” rodzaje paliwa. Co mamy na myśli? Pellet stosuje się w kotłach z automatycznym podajnikiem, które pracują w sposób niemal całkowicie zautomatyzowany. Oznacza to, że korzystając z nich, nie musimy „dorzucać paliwa”, lecz urządzenie to wykonuje całą czynność za nas. Naszym zadaniem jest jedynie wybieranie co jakiś czas powstającego popiołu. W porównaniu do ekogroszku pellet wykazuje minimalny poziom spiekalności – dzięki czemu nie musimy regularnie czyścić kotła.

Pellet – jak poznać ten dobrej jakości? Pellet – kalkulator

W wyborze konkretnego rodzaju pelletu może nam pomóc kalkulator pelletu, czyli wygodne narzędzie internetowe wykorzystywane do obliczania zapotrzebowania pelletu. Ponadto, w wyborze konkretnego rodzaju warto kierować się kilkoma podstawowymi kryteriami. Zwrócenie na nie uwagi pomoże nam uniknąć niepożądanego zakupu i wybrać pellet najwyższej klasy.

Od czego należy rozpocząć ocenę jakości pelletu? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na podstawowe parametry fizyczne granulków pelletu – powinny być jednorodnego kształtu i rozmiaru (wałki o długości do 4 cm oraz szerokości około 0,5-1 cm), a także koloru. Znajdziemy co prawda pellet różnej barwy (w zależności od rodzaju użytej w jego produkcji biomasy), choć najczęściej jest ona jasno-słomkowa. Ważne jest jednak, aby cały granulat był jednobarwny.

Istotny jest także zapach wydzielany przez pellet. Powinien przypominać naturalny zapach drewna lub siana. Jeśli w woni odczuwamy obecność dodatkowych aromatów – zwłaszcza chemikaliów, klejów lub innego typu lepiszczy – wówczas możemy mieć do czynienia z pelletem podrabianym. Warto podkreślić, że „prawdziwy pellet” nie zawiera w składzie żadnych chemicznych dodatków, a jedynie sprasowaną biomasę.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ