Nowoczesne i bezpieczne ciepło do użycia we wnętrzu, jak i poza domem

Na komfort funkcjonowania w domu w znaczącej mierze wpływa utrzymanie stałej temperatury i ciepła o każdej porze roku. Często wielkim wyzwaniem staje się znalezienie dobrego rozwiązania do ogrzania całej przestrzeni. Istnieje wiele rozmaitych systemów. Dziś chcielibyśmy skupić się na zastosowaniu ogrzewania na podczerwień. Na czym ono polega i czy naprawdę warto zainwestować w tego typu instalację?

Pomysł na ogrzewanie zaczerpnięty z natury

Instalacje oparte na promieniowaniu podczerwonym stają się w ostatnich latach coraz popularniejsze. Często rozwiązanie takie bywa porównywane do naturalnego ogrzewania powierzchni ziemi przez promienie słoneczne.

Energia podczerwona przemieszcza się jako fale elektromagnetyczne, które ulegają skupieniu, rozproszeniu, odbiciu lub wchłanianiu. Wiemy to dobrze z lekcji fizyki. Zjawiska te zostały wykorzystane przez projektantów nowoczesnego ogrzewania na podczerwień.

Różnice między tradycyjnym ogrzewaniem a technologią opartą na podczerwieni

Na początku poznajmy różnice pomiędzy klasycznym ogrzewaniem konwekcyjnym (np. grzejnikowym) a tym, opartym na podczerwieni.

Gdy dysponujemy tradycyjnym systemem grzewczym, nośnikiem ciepła staje się powietrze, które wznosi się po tym, jak zostaje ogrzane. Następnie powoli się schładza, a z obniżeniem temperatury zaczyna z kolei opadać. W przypadku ogrzewania konwekcyjnego powietrze pozostaje więc w nieustannym ruchu, dystrybuując ciepło. Czy takie rozwiązanie ma wady?

Może być problematyczne dla osób cierpiących z powodu alergii, gdyż nieustanny ruch powietrza sprzyja podnoszeniu się również cząsteczek kurzu i drobnoustrojów, czyli bardzo silnych alergenów. Ponadto w poszczególnych obszarach mogą pojawiać znaczące różnice w temperaturze, dochodzące nawet do kilku lub kilkunastu stopni Celsjusza.

Zupełnie inaczej jest w przypadku ogrzewania opartego na podczerwieni, a zapoznać się z jego szczegółami, można na stronie Econovli.pl. W tej technologii przesyłanie energii nie jest powiązane z powietrzem, które nie stanowi nośnika ciepła. Energia może zamienić się w ciepło dopiero, gdy dojdzie do absorpcji przez przedmioty oraz osoby znajdujące się na drodze fali.

Jak rozkładają się temperatury we wnętrzu ogrzewanym podczerwienią? Inaczej niż było przy ogrzewaniu konwekcyjnym, w tym przypadku nośnikami ciepła stają się wszystkie przedmioty i powierzchnie, bez względu na to, czy znajdują się na dole, czy na górze pomieszczenia. Mogą to być ściany, podłoga, kanapa oraz sami domownicy. Dzięki takiemu rozkładowi źródeł światła nie dochodzi do znacznego zróżnicowania temperatur, a co za tym idzie w całym pomieszczeniu warunki są niemal identyczne, z uwzględnieniem ewentualnego marginesu błędu do 1-2 stopni. Stanowi to znaczącą oszczędność, w porównaniu z poprzednio opisanym systemem tradycyjnym.

Bezpieczeństwo i zdrowie domowników ponad wszystko

W naszym klimacie trudno wyobrazić sobie dom bez ogrzewania. Niestety okres, gdy jest konieczne sztuczne podwyższanie temperatury we wnętrzach, ciągnie się zazwyczaj od października aż do kwietnia.

Dlaczego warto zdecydować się na ogrzewanie na podczerwień? Główną jego zaletą jest równomierny rozkład temperatur w całym pomieszczeniu. Bez względu na odległość przedmiotów lub osób od urządzeń grzewczych można cieszyć się taką samą temperaturą. Dodatkowo przy tego typu ogrzewaniu nie pojawia się cyrkulacja powietrza spowodowana konwekcją. Dzięki temu pomieszczenia z ogrzewaniem na podczerwień są zdecydowanie bardziej higieniczne i wskazane zwłaszcza dla osób z alergiami wziewnymi.

Istnieje jeszcze jedna zaleta omawianego systemu. Promieniowanie podczerwone jonizuje ujemnie powietrze. A to zjawisko może mieć korzystny wpływ na samopoczucie i ogólną kondycję domowników.

Ogrzewanie przyszłości

Od lat naukowcy i odkrywcy dowodzą, że najlepsze wynalazki odwzorowują mechanizmy zaobserwowane w przyrodzie. Takie właśnie jest ogrzewanie na podczerwień. Jest higieniczne, bezpieczne i pomaga wyrównać temperaturę w pomieszczeniu. Oprócz tego ciepło jest odczuwalne zaraz po uruchomieniu systemu, a nie po dłuższej chwili, jak zdarza się w przypadku tradycyjnych rozwiązań, stosowanych od lat. Niesie to ze sobą znaczące oszczędności dla domowego budżetu. A przecież każdy szuka sposobu na dostarczenie do domu ciepła, które będzie równocześnie efektywne i w racjonalnej cenie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ