Łuparki do drewna – którą wybrać?

Łuparki do drewna to ogromne ułatwienie dla osób, które palą w kominkach lub piecach. Dzięki nim do łupania drewna nie potrzebują siekiery, nie muszą nadwyrężać swoich mięśni i pleców. Tutaj przedstawiamy na co zwrócić uwagę podczas wyboru łuparki do drewna.

Rodzaje łuparek do drewna:

Dzielimy je ze względu na typ zasilania. Tutaj wyróżniamy łuparki spalinowe, elektryczne i hydrauliczne. Czas przyjrzeć się im bliżej.

Łuparka elektryczna – z tym sprzętem trzeba się delikatnie obchodzić. Trzeba uważać, aby nie uszkodzić silnika. Największą zaletą tego rozwiązania jest fakt, że cicho pracuje i nie wymaga częstych zabiegów konserwacyjnych. Co więcej, zasilanie elektryczne nie zatruwa pobliskiego środowiska. Jest to idealne rozwiązanie na zaspokojenie potrzeb w zakresie domowym. Tego typu łuparki w niskich cenach znajdziemy w Przydomu.pl

Łuparka spalinowa – tego rodzaju rozwiązanie jest niezbyt proste w utrzymaniu. Łuparka spalinowa pracuje bardzo głośno, a także wymaga przeprowadzania częstych przeglądów. Oprócz dużego hałasu, mamy tutaj również dużo dymu produkowanego podczas pracy urządzenia. Tego rodzaju łuparka przydaje się, kiedy łupiemy drewno często i w bardzo dużych ilościach.

Łuparka  hydrauliczna – to najbardziej wytrzymały rodzaj łuparki, sprawdza się w zakresie przemysłowym. Do jej ewentualnej naprawy potrzeba kilku osób. Warto wspomnieć, że cena tego typu łuparek jest bardzo wysoka. Jest używana główne w tartakach, zakładach obróbki drewna. Ma o wiele większe gabaryty niż przedstawione wcześniej rodzaje łuparek.

Podział łuparek ze względu na pozycję łupania:

Łuparki poziome – Siła nacisku w granicach 4-5 ton. Bardzo poręczne, lżejsze od pionowych. Wyposażone w stabilną podstawę. Często mają również podwozie z wbudowanymi kółkami, ułatwiającymi transport. Na takiej łuparce pieńki są rozłupywane w pozycji leżącej. To idealne rozwiązanie na potrzeby przygotowania drewna do kominka.

Łuparki pionowe – Siła nacisku wynosi 6 ton. Nadają się do rozłupywania większych pali drewna. Są cięższe od łuparek poziomych. Tutaj drewno stoi, jest przytrzymywane przez specjalne metalowe uchwyty. Co więcej, takie łuparki mają specjalne regulacje, które umożliwiają rozłupywanie różnej wielkości pali.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie łuparki do drewna?

Emisja hałasu – im mniejsza, tym lepiej. Jednak przy łupaniu drewna i tak wydaje ono charakterystyczny trzask. Dlatego warto zadbać o uszy i zainwestować w nauszniki.

Maksymalna średnica pnia – im większa, tym lepiej dla nas. Nie musimy męczyć się ze skracaniem pali co do centymetra.

Siła nacisku – kiedy łuparka pracuje z większą siłą ma większe możliwości, nie oprze się jej nawet najtwardsze drzewo.

Długość kabla – Przy łuparkach elektrycznych jest to bardzo ważny element. Zawsze możemy dokupić przedłużacz, im dłuższy kabel, tym wygodniejsza praca.

Wbudowane kółka transportowe – łuparka do drewna nie jest lekka, takie rozwiązanie w bardzo dużym stopniu ułatwiają transport urządzenia.

Przydatne wskazówki:

  • przy rozłupywaniu powinna pracować tylko jedna osoba
  • rozłupujemy tylko świeże drewno, zbyt suche może odpryskiwać
  • im krótszy polan, tym szybsze rozłupywanie drewna
  • okulary ochronne i rękawice są niezbędne przy pracy z łuparką
  • przy pomocy specjalnego krzyżaka rozłupiemy pnie za jednym razem na 4 części

Łuparka do drewna to prawdziwy luksus. Dzięki niej praca idzie szybko i sprawnie. Zadbaj o swoją wygodę i zainwestuj w łuparkę do drewna.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ