W każdym domu lub mieszkaniu prędzej czy później konieczne będzie przeprowadzenie remontu, drobnych napraw czy różnego rodzaju modyfikacji. To właśnie w takich momentach warto mieć pod ręką kilka użytecznych narzędzi, które w końcu okażą się przydatne. Bieganie po sąsiadach i pożyczanie narzędzi jest zawsze uciążliwą praktyką. W tym artykule jednak chcieliśmy omówić klej do metalu, który może okazać się dobrą alternatywą dla wiercenia, spawania czy przykręcania elementów śrubami.

Rodzaje preparatów do metalu

Na rynku istnieje wiele klejów do metalu, jednak ich działanie opiera się w większości o podobne zasady. Co więcej, czasami kleje do metalu można stosować również w przypadku stali, jak i aluminium. Substancje pozostają odporne na działanie rozpuszczalników, uderzenia, ścieranie czy warunki pogodowe i wilgoć. Specjalnie obliczona kompatybilność chemiczna zapewnia łatwą i precyzyjną aplikację – klej do metalu nie spływa i bardzo szybko twardnieje. Najczęściej wykorzystuje się kleje do metalu metaakrylowe, które swoją popularność osiągnęły głównie dzięki wszechstronności zastosowania. Przy pomocy tego typu preparatu można łączyć ze sobą elementy metalowe, jak również metal z innymi tworzywami. Taki klej idealnie sprawdzi się w przypadku doklejania rączek do szafek, wieszaków do ściany, klamek, lampek ściennych, elementów łazienkowych itp. Warto również dodać, że metaakrylowe kleje do metalu idealnie wypełniają ubytki, dlatego sprawdzą się również pod tym kątem.

Zastosowanie kleju do metalu

Kleje do metalu wytrzymują temperatury nawet do 320 stopni Celsiusa, dlatego z powodzeniem można wykorzystać je również do łączenia elementów na różnego rodzaju piecach, przyczepiania czegoś do kaloryferów, czy wszędzie tam, gdzie z różnych względów panują wysokie temperatury. Trzeba jedynie zwrócić wcześniej uwagę na to, czy faktycznie jest to preparat do stosowania w wysokiej temperaturze, gdyż nie wszystkie kleje do metalu mają takie działanie. Dodatkowo niemalże wszystkie preparaty pozostają odporne na kontakt z wodą. Wilgoć nie wnika w strukturę zaschniętego kleju, a sam preparat chroni materiał przed działaniem korozji. Warto dodać, że na rynku istnieją również kleje do metalu ognioodporne. Te szczególnie często stosowane będą np. w przypadku tworzenia instalacji przeciwpożarowych.

W domu klej do metalu stosować można praktycznie wszędzie. Jednak przed użyciem warto dokładnie zaznajomić się z właściwościami oraz jego przeznaczeniem, gdyż zły dobór preparatu może poskutkować źle wykonaną naprawą oraz poddaniem pod wątpliwość naszej umiejętności bycia bohaterem w swoim domu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ