Kiedy zdecydować się na usługi doradcy kredytowego?

0
1310

Rynek finansowy rozwinął się ostatnio do niebotycznych rozmiarów. Kredyty hipoteczne, gotówkowe, samochodowe oraz pożyczki to tylko niektóre z usług, na które pozwolić może sobie niemal każdy. Warto znać podstawowe mechanizmy funkcjonujące w tej branży. Tak, aby wykorzystać maksymalnie możliwości i jednocześnie nie obciążyć nad wyraz budżetu. Pomóc w tym może doradztwo kredytowe.

Kim jest doradca kredytowy?

Każdy człowiek posiada pewne pojęcie o ekonomii. Rozbudowane umowy, prowizje oraz odsetki są jednak pojęciami nie do końca intuicyjnymi. Niekiedy proste wyliczenie zwrotu z tytułu wcześniejszej spłaty kredytu bywa problematyczne. Doradca kredytowy to osoba, która posiada odpowiednią wiedzę finansową. Merytoryczne podejście oraz obiektywizm powinny prowadzić do najbardziej optymalnego wykorzystania pozycji klienta na rynku.

Dobre doradztwo kredytowe nigdy nie kieruje na określoną ścieżkę. Pracownik stanowi kompendium wiedzy, ale nie jest powiązany z konkretną firmą. To ważne, ponieważ często trafia się na specjalistów „dedykowanych”, wyspecjalizowanych w określonym typie działalności. Będą oni otrzymywać określoną prowizję od skierowania klienta do danego banku lub firmy pożyczkowej.

Wysokość kredytu, a doradztwo

Konsultacje w sprawie kredytu są konieczne przy zawieraniu umów na większe kwoty. Duże dysproporcje między firmami mogą spowodować, że w efekcie całkowity koszt kredytu wzrośnie nawet o kilkanaście tysięcy złotych. Takie kwoty mogą być ukryte w ratach kredytu hipotecznego, rozłożonego na wiele lat. Doradca kredytowy z reguły zna zasady, panujące w danym miejscu. Wie, na co zwracają uwagę analitycy konkretnej firmy. To spore ułatwienie, ponieważ większość klientów jest dla instytucji finansowych całkowicie anonimowa.

Zdolność kredytowa

Kompetentna osoba stworzy profil klienta, który pomoże w doborze usług finansowych. Z reguły wykorzystuje się do tego historię zobowiązań, raporty ze źródeł zewnętrznych (BIK, ERIF, KRD) oraz aktualną sytuację zawodową. Do określenia zdolności kredytowej potrzebne są również orientacyjne wydatki (mieszkanie, podstawowe potrzeby w przeliczeniu na członków rodziny). Ważną rolę odgrywa także wysokość zarobków, pewność zatrudnienia oraz staż w danej firmie.

Czy każdy potrzebuje doradcy kredytowego?

Należy podkreślić, że doradztwo kredytowe jest wyłącznie usługą. Kredyt hipoteczny oraz inne można otrzymać bez wsparcia osoby merytorycznej. Niekiedy podstawowa znajomość ekonomii wystarczy do wybrania odpowiedniej oferty.

Doradcę należy traktować jako swoiste kompendium wiedzy. Osoby pracujące od lat w finansach na pewno znają niuanse branży. Pozwoli to na ominięcie pułapek oraz wybór najbardziej korzystnego rozwiązania.

W przypadku wątpliwości warto zgłosić się do doradcy z określonym problemem. Sprecyzowanie zagadnienia ułatwi wspólną wymianę myśli. Może to być porównanie kilku propozycji kredytu hipotecznego albo też omówienie możliwości konsolidacji. Niektórzy doradcy posiadają pewne „dojścia” do bardziej korzystnych ofert. Tutaj jednak trzeba zwrócić uwagę na prowizję. W kalkulacji zysków i strat zawsze powinno się zapisać jak najmniejszą kwotę „na minusie”. W końcu to klient, a nie doradca będzie spłacał swoje zobowiązanie w przyszłości.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ