Jaki dywan wybrać

Dobrze dobrany dywan znacząco poprawia wygląd wnętrza. Jaki dywan wybrać, aby podkreślić atuty aranżacji? Które dywany są najzdrowsze? Zapraszamy do przewodnika po dywanach!

Dywany z włókien sztucznych

Dywany z włókien sztucznych są kupowane najczęściej. Wszystko przez stosunkowo niską cenę oraz ogromny wybór wzorów i kolorów, w których występują modele z włókien sztucznych. Dodatkowo, są to dywany znacznie bardziej trwałe niż dywany wykonane z włókien naturalnych. Najtrwalsze z nich są dywany z polipropylenu. Niesamowicie odporne na ścieranie, odbarwienia oraz na odkształcanie się pod wpływem nacisku. Dodatkowo, dywany polipropylenowe łatwo się czyści – bez obaw o utratę koloru lub o powstawanie nieprzyjemnych zapachów. Nie są dobrą pożywką dla bakterii, grzybów czy moli, dlatego są dobrym wyborem dla osób zmagających się z alergią. Można je ze spokojem rozłożyć obok otwartego paleniska, bo nie są łatwopalne (raczej będą się topić niż palić się żywym ogniem).

Ze względu na powyższe właściwości, bardzo  często na dywany z włókien sztucznych decydują się rodziny z małymi dziećmi, a także osoby, które chcą trwałej ochrony dla parkietu w ciągu komunikacyjnym. Gdy wybieramy drogi i bardzo ładny dywan z materiałów sztucznych, możemy być pewni, że jest to inwestycja na lata.

Polipropylen, akryl i wiskoza

Poza wspomnianym polipropylenem, popularnymi materiałami  używanymi do produkcji dywanów są poliamid i akryl oraz wiskoza. Dywany z domieszką poliamidu są równie trwałe jak te, w których dominuje polipropylen. Podobnie zachowuje się akryl. Dywany z dominującą wiskozą w swoim składzie są nieco mniej przyjemne w dotyku (dlatego nie zawsze są polecane do umieszczenia w sypialni), ale jednak to właśnie ten materiał jest najlepszy dla modeli bogato wzorzystych, o intensywnych barwach. Na tym materiale kolory będą utrzymywały się najlepiej.

Dywany wełniane

Przeciwieństwem dywanów z włókien sztucznych są dywany z materiałów naturalnych. Tutaj mamy do czynienia najczęściej z produktami wełnianymi. Są to bardzo przyjemne w dotyku materiały, dlatego bardzo chętnie są kupowane do łazienek, pokoi dziecięcych oraz do salonów kąpielowych. Jednocześnie, dywany wełniane charakteryzują się wysoką odpornością na odkształcanie. Wełna ma w sobie naturalne właściwości antyelektrostatyczne, a także doskonale zabezpiecza przed chłodem. Niestety jednak, ten rodzaj dywanów nie jest polecany dla alergików, bo wełna w naturalny sposób przyciąga grzyby, bakterie i drobnoustroje.

Dywany z bawełny

Dywan z bawełny niestety, mimo swoich zalet (łatwe w czyszczeniu, nieprzyciągające kurzu), zużywają się stosunkowo szybko. Często są jednak wybierane rzez osoby, którym zależy na naturalnie wyglądającym pokryciu podłogi. Tkaniny tego typu sprawiają wrażenie lekkich. Projektanci wnętrz Warszawa często używają ich we wnętrzach w stylu skandynawskim.

Dywany jedwabne

Zdecydowanie najdroższe modele w tym zestawieniu. Mają gęstą strukturę, a jednocześnie zachowują lekkość. To najlepszy wybór dla wszystkich tych osób, które mają problemy z drogami oddechowymi. Dywany te wymagają specjalnego czyszczenia (nie można traktować ich wysokimi temperaturami), ale za to są bardzo zdrowe.

[Głosów:1    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ