Jak usunąć plamy z dywanu lub wykładziny

Wystarczy chwila nieuwagi, by na podłodze pojawiła się plama. Ryzyko takiego “wypadku” wzrasta, gdy w domu są dzieci lub zwierzęta. Chociaż oczywiście dorośli też mogą przyczynić się do powstania zabrudzeń na podłodze. Co wtedy zrobić? Jak usunąć plamy z dywanu lub wykładziny – szybko i niedrogo? Poznaj nasze domowe, sprawdzone sposoby.

Zanim jeszcze zaczniesz usuwać plamy z dywanu lub z wykładziny

Pierwszym odruchem w przypadku pojawienia się plamy na dywanie lub na wykładzinie jest chwycenie za gąbkę i wcieranie w dywan odplamacza. Czy istnieje alternatywa dla środków chemicznych? Oczywiście! Większość takich domowych środków czyszczących możesz przygotować z rzeczy, które masz w kuchni lub w domowej apteczce. Zanim jednak zabierzesz się za ich przygotowanie, użyj odkurzacza. To pierwszy krok do usuwania plamy, który spowoduje, że dalej pójdzie Ci już o wiele łatwiej.

Jak usunąć plamy z dywanu lub z wykładziny

Poniżej przedstawiamy domowe sposoby na usunięcie plam z dywanu lub z wykładziny. Pamiętaj jednak, że w przypadku plam, szczególnie tych uporczywych, liczy się czas. Łatwiej będzie usunąć świeżą plamę niż taką, która zdążyła już się wgryźć w dywan lub w wykładzinę.

Soda oczyszczona lub roztwór z sody

Jeśli plama jest świeża, posyp ją sodą oczyszczoną. Nie rób nic więcej, bo jeśli zaczniesz wcierać proszek, uzyskasz efekt odwrotny do zamierzonego. Przetrzesz plamę i będzie jeszcze większa. W przypadku zastarzałej plamy, przygotuj natomiast specjalny roztwór na bazie wody i sody oczyszczonej (dwie lub trzy łyżki sody w połączeniu z kilkoma kroplami wody). Tym razem wetrzyj przygotowaną miksturę w dywan, np. przy pomocy ściereczki. Dzięki temu soda wniknie w poplamioną nawierzchnię, a Ty pozbędziesz się plamy. Kiedy wykładzina lub dywan wyschnie, odkurz resztki sody.

Amoniak

Amoniak jest na tyle silny, że może pozbyć się plam z dywanu lub z wykładziny. Jak przygotować taki czyszczący roztwór? Do ok. dwóch litrów wody dodaj szklankę amoniaku. Powstały w ten sposób roztwór, wetrzyj w plamy. Ten domowy sposób przyda się, jeśli na dywanie lub wykładzinie jest już sporo zastarzałych plam i musisz się ich pozbyć dość szybko. Kiedy już wszystko wyschnie, dla pewności, odkurz jeszcze zabrudzoną powierzchnię.

Ocet + proszek do prania

Kolejnym pomysłem, ale i skutecznym sposobem na usunięcie plam z dywanu lub z wykładziny, jest połączenie octu z proszkiem do prania. Powstanie wówczas substancja przypominająca pastę. Nałóż ją na plamę i poczekaj, aż wyschnie. Resztek pozbądź się przy użyciu odkurzacza. Metoda ta ma jednak jedną zasadniczą wadę. Ocet ma specyficzny, dość intensywny zapach, którego nie niweluje nawet dodanie zapachowego proszku do prania.

Jak pozbyć się plam z dywanu lub z wykładziny – podsumowanie

Nie zawsze musisz korzystać z chemikaliów lub oddawać dywan do czyszczenia. Może się okazać, że wszystko, czego potrzebujesz, znajdziesz w kuchni. Pamiętaj jednak, że plamy na dywanie lub wykładzinie są niczym w porównaniu z innymi nieprzewidzianymi zdarzeniami, takimi jak pożar, powódź czy włamanie. Przed skutkami takich zdarzeń może uchronić Cię ubezpieczenie domu lub mieszkania.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ