Drzwi zewnętrzne i wewnętrzne

Drzwi wewnętrzne i zewnętrzne są jednymi z tych elementów każdego wnętrza, które muszą być wzięte pod uwagę już na samym początku projektowania mieszkania czy domu. Wnoszą konkretny charakter do danego pomieszczenia i z łatwością łączą je z innym, a to oznacza, że powinny dobrze łączyć się z obydwoma pomieszczeniami. Pełnią też szereg innych funkcji, którym postaramy się dzisiaj przyjrzeć. Sprawdź zatem, w jaki sposób dobrać do swojego domu drzwi wejściowe (zewnętrzne) i pokojowe (wewnętrzne). Na jakie parametry zwracać uwagę? I które kolory oraz wzory drzwi są obecnie najmodniejsze?

Dlaczego warto starannie dobierać drzwi?

Drzwi są elementem funkcjonalnym i dekoracyjnym w każdym pomieszczeniu. Dlatego też, aby dobrze się w nim sprawdzały, należy wziąć pod uwagę kilka kwestii, które wpłyną na ich użytkowanie w domu. Poniżej przedstawiamy kilka istotnych parametrów, które powinny być brane pod uwagę. Dzięki temu z całą pewnością dobrze dopasują się do wnętrza, a także będą odpowiednio służyć przez kolejne lata.

Materiał wykonania

Dobrym materiałem na drzwi zewnętrzne jest drewno, które jest trwałe i dobrze izoluje. Na rynku dostępne są też drzwi PCV, aluminiowe i kompozytowe. Powinny być wytrzymałe na warunki pogodowe, ale też zapewniać komfort mieszkańcom poprzez utrzymywanie odpowiedniej temperatury i dźwiękoszczelność.

Drzwi wewnętrzne z kolei mogą być zrobione z drewna, szkła, metalu, płyt MDF lub sklejki. W ich przypadku nadal ważna jest dźwiękoszczelność, ale izolacja termiczna nie gra aż tak ogromnej roli. Z kolei bardzo liczy się ich estetyka oraz przystępna cena.

Zabezpieczenia w przypadku drzwi zewnętrznych

Najważniejszą funkcją drzwi zewnętrznych jest zapewnienie bezpieczeństwa domu. Dlatego wybierając drzwi, należy zwrócić uwagę na ich zabezpieczenia, takie jak zamki, wkładki antywyważeniowe, listwy przeciwwłamaniowe i przeguby antywyważeniowe. Wszystkie one skutecznie utrudniają złodziejom wejście do środka oraz zmuszają ich do zabierania ze sobą specjalistycznych (i głośnych) elektronarzędzi.

Kolor

Dobierz kolor drzwi tak, aby dobrze komponował się z całą aranżacją pomieszczenia. Obecnie modne są zarówno jasne, pastelowe kolory, jak i ciemniejsze odcienie drewna. Z pewnością szybko się o tym przekonasz i znajdziesz coś idealnego dla siebie, jeśli tylko zajrzysz na stronę: https://inspiro.online/.

Wzór

Drzwi powinny być dopasowane do stylu pomieszczenia. Jeśli chcesz postawić na design, to warto wybierać drzwi z łukami lub zdobieniami. Jednak nie pasują one do wszystkich pomieszczeń. W wielu domach i mieszkaniach znacznie lepiej sprawdzą się idealnie gładkie, minimalistyczne propozycje. Kwestia ilości i obecności przeszkleń także będzie w tym przypadku istotna.

Rozmiar

Przed zakupem drzwi należy dokładnie zmierzyć otwór drzwiowy, aby były one idealnie dopasowane. W przypadku projektowania zupełnie nowego domu można pokusić się o poszerzenie lub podwyższenie otworu przeznaczonego na drzwi wejściowe bądź pokojowe, co da możliwość zainstalowania na przykład podwójnych skrzydeł.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ