dom przyjazny dla dziecka

Dom przyjazny dziecku to miejsce, do którego Twoja pociecha wraca z radością, czuje się w nim kochana i bezpieczna. Aranżacja domowej przestrzeni, w której mieszkają dzieci, szczególnie małe, wymaga odpowiedniej wiedzy i wyobraźni. Jak urządzić dom, ogród aby był przyjazny dla dziecka?

Jak urządzić ogród, aby był przyjazny dziecku?

Jeżeli mieszkacie w domu z ogrodem, Wasz zaciszny zakątek musi nieco zmienić swoje oblicze, tak by zapewniał maluchowi rozrywkę. Zabawa na świeżym powietrzu pozwala spożytkować dziecku nieograniczone pokłady energii, dzięki kontaktowi z naturą dziecko jest pogodne i radosne oraz rzadko choruje. Kiedy brak Ci pomysłu na reorganizację zielonej przestrzeni, zajrzyj do sieci, szukaj informacji na serwisach internetowych. Jak urządzić ogród, aby był atrakcyjny dla dzieci podpowiada czasdladzieci.pl, znajdziesz tam wiele ciekawych koncepcji aranżacyjnych, dzięki którym zmienisz swoją przydomową działkę w prawdziwe centrum rozrywki.

Ważne, by Wasz ogród został wyposażony w sprzęty i urządzenia dostosowane do wieku i aktualnych potrzeb dziecka. Zwróć uwagę na atesty i certyfikaty elementów placu zabaw, dobierz poszczególne moduły tak, aby były bezpieczne. Urządź plac zabaw dla dziecka w ogrodzie w miejscu, które jest widoczne z okien domu i jeśli to możliwe, w odległości kilku metrów od ogrodzenia. Zorganizuj miejsce na huśtawkę, zjeżdżalnię czy piaskownicę w częściowo zacienionym miejscu. Pozostaw wokół placu zabaw strefę bezpieczeństwa, w pobliżu nie mogą stać ogrodowe sprzęty i donice.

Projekt domu a bezpieczeństwo dziecka

Kiedy na świat przychodzą dzieci, życie dorosłych staje na głowie. Zmiany dotyczą nie tylko organizacji czasu i dotychczasowych nawyków. Dziecko w domu to również adaptacja przestrzeni  mieszkalnej do potrzeb małego człowieka. Twoim najważniejszym zadaniem podczas urządzania domu, w którym jest dziecko jest minimalizowanie ryzyka ewentualnych wypadków. Dom musi być dla dziecka bezpieczny i zorganizowany tak, aby maluch mógł się w nim poruszać swobodnie i bez zakazów.

Tutaj przydadzą się m. in. ograniczniki czy płotki ochronne służące do montażu na płycie kuchennej, blokady piekarnika, maty i paski antypoślizgowe, zabezpieczenia i blokady na okna, drzwi, szuflady. Nie zapomnij o schowaniu wiszących kabli elektrycznych i zabezpieczeniu gniazdek, w które maluchy chętnie wkładają małe paluszki.

Kupując meble, wybieraj sprzęty o epileptycznych kształtach, z zaokrąglonymi krawędziami. Koniecznie przymocuj półki, regały i komody do ściany, dzieci podczas zabawy często traktują je jak wyzwanie i wspinają się na meble.

Pokój dla dziecka – na co zwrócić uwagę?

W pokoju dziecka zostaw możliwie największy obszar wolnej podłogi, wygospodaruj jak najwięcej miejsca do zabawy. Pamiętaj, że dzieci szybko wyrastają ze swoich pokojów, dlatego w miarę upływu czasu dostosuj wyposażenie i układ mebli. W pokoju starszego dziecka wyodrębnij miejsce na zabawę, naukę i sen. Wydziel miejsce do przechowywania zabawek, kolorowe pudła i skrzynie umilą dziecku naukę sprzątania i porządkowania swojej przestrzeni.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ