Jak rozjaśnić wnętrze?

Nikt z nas nie lubi ciemnych pomieszczeń. Brak światła nie tylko uniemożliwia nam normalne poruszanie się w przestrzeni, pracę czy czytanie, ale także negatywnie wpływa na nasze samopoczucie. Ciemne pomieszczenia zniechęcają nas do działania i odbierają siły witalne. Jak rozjaśnić pomieszczenie, w którym za mało jest słońca?

Kolor ścian

Pierwsza rzecz, jaką powinniśmy zrobić to pomalowanie ścian na jasne kolory, najlepiej na biało. Dobrze nadadzą się także kolory takie jak beż, szary, żółty czy pomarańczowy. Ważne, aby były jasne.

Nic nie szkodzi, jeśli od razu po przemalowaniu ścian pomiesczenie wyda nam się nudne czy nawet sterylne. Odpowiednie dodatki w różnych kolorach dodadzą pomieszczeniu życia i charakteru.
Wybierając tak jasne farby dobrze jest postawić na te, które odporne są na zabrudzenia (Dulux Easy Care). Dzięki temu nie bedziemy musieli za kilka miesięcy przeprowadzać kolejnego remontu.

Kolor podłogi

Także powinien być jasny. Jeśli nie mamy możliwości zmienić parkietu czy paneli, połóżmy na nich biały lub kremowy dywan. W połączeniu z białymi ścianami, dywan na tyle rozjasni pomieszczenie, że efekt zauważymy od razu.

Jeśli nie lubimy na podłogach dywanów ani wykładzin, możemy pousić się o przemalowaie parkietu. Służą do tego farby ftalowe (Śnieżka Supermal).

Meble

Nie będzie dla nikogo zaskoczeniem, że także meble powinny być jasne. Nie zawsze możemy czy chcemy wymieniać meble na nowe. Na szczęście mamy inne możliwości: możemy odnowić nasze szafy i komody przy pomocy okleiny do mebli lub pokryć je lakierobejcą (Sadolin Extra) specjalnie do tego celu przeznaczoną. Paleta barw jest bardzo szeroka, należy wybrać kolor, który będzie ładnie komponował się z kolorem scian oraz podłogi.

Źródła światła

Po pierwsze: okna. W ciemnym pomieszczeniu należy unikać zasłaniania okien ustawionymi na parapetach kwiatami czy gęsto tkanymi firanami. Firany niech będą lekkie, np. z woalu. Nie zasłaniajmy też okien roletami czy żaluzjami.

Sztuczne oświetlenie warto rozsądnie przemyśleć. Lampa wisząca czy kinkiet są oczywiście koniecznością. Jesli efekt nie będzie zadowalający – warto pokusić się o zakup jednej lub dwóch dodatkowych podłogowych lamp stojących. Możemy także wykorzystać taśmy LED, które dają wprawdzie delikatne światło, ale za to podkreślą i dodatkowo rozjaśnią nasze meble.

Te sposoby na rozjaśnienie ciemnego pomieszczenia są proste i warte zapamiętania. Należy tez zwracać uwagę na pozostawienie wolnej przestrzeni, gdyż nadmierne gromadzenie mebli zaciemnia pomieszczenie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułWiszące dekoracje
Następny artykułOświetlenie w stylu skandynawskim

Uwielbiam skal skandynawski i to właśnie on skłonił mnie do zainteresowania się tematyką urządzania i wystroju wnętrz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ