Oświetlenie w stylu skandynawskim

Od kilku lat obserwujemy coraz większą popularność skandynawskiego stylu. To zarówno same dodatki w postaci koców, dywaników, drewnianych mebli, jak i całe pomieszczenia urządzone na modłę skandynawską. Styl ten cechuje się prostymi i przejrzystymi formami oraz przyjemnymi, naturalnymi kolorami. Pięknie oświetlone odpowiednio dobranymi lampami, pomieszczenie w stylu skandynawskim będzie zachwycało.

Klasyka

Klasyczny styl skandynawski przywodzi na myśl proste formy i kształty, bez zbędnych i krzykliwych zdobień. I to upodobanie widać także w przypadku lamp, które nierzadko wykonane są z metalu pomalowanego na chłodne barwy, np. szarość lub czerń. Dość niezwykłą ich odmianą są wiszące lampy składające się z metalowych elementów, przywodzących na myśl klatkę.

Z drugiej strony styl skandynawski to materiały naturalne takie jak drewno, papier czy tkaniny. Ich ciepły, przyjemny wygląd wydaje się nie pasować do metalowych kloszy lamp, jest to jednak mylne wrażenie. Dodatki wykonane z korków po winie czy naturalnych kawałków drewna są bardzo pożądane i żadne pomieszczenie w stylu skandynawskim nie może się bez takich elementów obejść.

Nowoczesność

Myli się ten, kto myśli że styl skandynawski jest nudny i starodawny. To właśnie w nim wykorzystywane są chętnie takie rozwiązania jak oświetlenie Cable Power, czyli połączenie dużej żarówki z kolorowym kablem. Proste, lecz niezwykle designerskie.

Dobrze w tej stylistyce odnajdą się też, dające delikatne światło, łańcuchy LED-owe oraz niezwykłe kule Cotton Ball, czyli bawełniane kuleczki, w środku których znajdują się żarówki LED. Ich przyjemne światło, w połączeniu z delikatnością bawełny daje niezwykle oryginalne oświetlenie, które rozjaśnia surowe skandynawskie umeblowanie. Takie łańcuchy kuleczek dają niezliczoną ilość zastosowań: można je zawiesić nad łóżkiem dla uzyskania romantycznej atmosfery, można także na karniszu, gdzie pięknie będą wyglądały na tle firanki i zasłon. Możliwości jest wiele, a jedną z zalet Cotton Ball jest możliwość wyboru modelu zasilanego bateriami. Nie ogranicza nas wówczas konieczność podłączenia ich do gniazdka elektrycznego.

Styl skandynawski to także metal, z którego zrobione są np. latarnie. Wyposażone w drzwiczki, przez które możemy wsunąć do wnętrza świecę lub łańcuch żarówek LED- owych.

Styl skandynawski: z jednej strony prosty i chłodny, z drugiej natomiast – pełen naturalnych, ciepłych materiałów i kolorów. Każdy może czerpać z niego inspiracje i dowolnie je wykorzystywać, pamiętając o podkreśleniu gotowego efektu odpowiednim oświetleniem.

[Głosów:4    Średnia:3.5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak rozjaśnić wnętrze?
Następny artykułRomantyczne oświetlenie balkonu

Uwielbiam skal skandynawski i to właśnie on skłonił mnie do zainteresowania się tematyką urządzania i wystroju wnętrz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ