remontowanie

Jeżeli Wasze mieszkanie zaczyna przysłowiowo się sypać, a więc ściany i podłogi nie tylko są niemodne, ale także zwyczajnie zniszczone, to czas najwyższy pomyśleć o remoncie. Oczywiście, aby uniknąć błędów i nerwów koniecznie do tego remontu trzeba właściwie się przygotować. Bądźmy szczerzy, generalny remont mieszkania może nieźle obciążyć budżet, dlatego wcześniej warto sporządzić kosztorys. Bardzo ważne jest także zorganizowanie prac. W dzisiejszym poradniku przedstawimy Wam, jak dobrze przygotować się do remontu.

Samodzielnie czy z pomocą specjalistów? Oto jest pytanie

Na samym początku warto zastanowić się czy chcemy remont wykonać samodzielnie, czy może zatrudnić dobrych specjalistów. Oczywiście znalezienie fachowców to nie lada wyzwanie, jednak jeżeli już ich znajdziemy, to nie musimy się o nic obawiać, gdyż nie tylko remont, ale również zakup materiałów będzie przez nich wykonany, a nam pozostanie tylko posprzątanie. Jednak musicie liczyć się z tym, że za usługi fachowców możecie słono zapłacić. Zatem, jeżeli chcecie sporo zaoszczędzić, to lepiej zdecydować się na samodzielne wykonanie remontu. Jest jednak jeden warunek, który musicie spełnić, czyli musicie mieć pojęcie o pracach, które chcecie wykonać. Nie bez znaczenia jest także pora roku. Jak nietrudno się domyślić, zima czy jesień nie są najlepszymi porami, by przeprowadzić remont. Lepiej wybrać lato, gdy temperatura jest stosunkowo wysoka. Dzięki temu ściany będą szybciej schnąć, a kleje szybciej się wiązać.

Przygotowanie organizacyjne to podstawa

Jak przygotować się do remontu mieszkania i co będzie Wam potrzebne

Jeżeli nie zatrudniamy żadnego projektanta, to sami musimy się zorganizować. Oczywiście na początku warto przemyśleć, które elementy mieszkania będą remontowane. Następnie czas wybrać się na zakupy. Tutaj poza płytkami, panelami oraz farbami, warto zaopatrzyć się w niezawodny klej anaerobowy. Warto wiedzieć, że klej anaerobowy sprawdza się do sklejania różnych materiałów. Potem należy dokupić folie zabezpieczające. Dzięki temu unikniecie bałaganu. Do malowania ścian przydadzą się nie tylko wałki, ale również pędzle malarskie w różnych rozmiarach. Jeżeli chcecie przeprowadzić remont mieszkania od A do Z, niezbędne wydaje się zakupienie przynajmniej wiertarki czy też wkrętarki, które znacząco mogą ułatwić Wam pracę. Tutaj pojawia się jeszcze jedno pytanie, a mianowicie, czy warto kupować materiały na zapas. Odpowiedź może być tylko jedna: warto kupić niewiele więcej, np. płytek czy paneli, natomiast nie należy przesadzać z ilością, gdyż to wyrzucanie pieniędzy w błoto.

Jak zaplanować kolejność prac?

Wszystkie remonty należy rozpoczynać od najcięższych prac, a więc wyburzeń, czy skuwania warstw podłogowych oraz ściennych. Najlepiej rozpocząć je w łazience czy w kuchni. Dzięki temu bardzo szybko ponownie będziecie mogli korzystać z sanitariatów. Gdy już usuniecie stare płytki, warto cały zaległy materiał usunąć, a także wyszlifować ściany, aby były przygotowane do malowania. Następnie możemy przejść do klejenia płytek, paneli i tutaj sprawdzi się niezawodny klej anaerobowy. Potem warto zamontować gniazdka i elementy elektryczne oraz pomalować ściany. W kolejnym etapie pozostanie już tylko meblowanie. Ale tę część prac można uznać zdecydowanie za najprzyjemniejszą.

O jakości słów kilka

Skoro znacie już kolejność prac, to czas poruszyć jeszcze jeden ważny temat. Dotyczyć on będzie jakości farb, tynków czy innych materiałów. Tutaj musicie pamiętać, że nie można na nich oszczędzać. Przykładem są choćby farby. Te tanie nie tylko będą znacząco spowalniały pracę, ale także nie będą dobrze kryły, oczywiście nie wspominając już o tym, że w żadnym przypadku nie są zmywalne. Podobnie rzecz ma się z płytkami. Otóż, jak zapewne się domyślacie, te tanie mogą bardzo łatwo się łamać, a efekt wizualny nie będzie najlepszy.

Ponadto kupując sprzęty zwróćcie uwagę na to czy są energooszczędne. Czasami lepiej dopłacić 100 czy 200 zł, gdyż dzięki temu rachunki za energię elektryczną szybko się zmniejszą i już po roku odczujecie oszczędność.

Remont dla większości osób nie jest łatwy ani przyjemny, za to jest szalenie pracochłonny. Dlatego jeżeli nie macie kompletnie pojęcia o pracach ani nie dysponujecie żadnymi narzędziami czy sprzętami, to zdecydowanie odradzamy Wam samodzielne wykonywanie prac. Czasami lepiej zatrudnić fachowca, pod warunkiem że znajdziecie takiego, który posiada renomę.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ