Jeśli stoisz przed wyborem kupna mieszkania masz do rozpatrzenia dwie opcje – mieszkanie z rynku pierwotnego i wtórnego. To pierwsze będzie na pewno droższe, ale też nowe i być może przeznaczone od razu do zamieszkania. Z kolei lokum z rynku wtórnego, choć tańsze, wymaga gruntownego sprawdzenia. Podpowiemy ci, na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie na rynku wtórnym i jak nie dać się oszukać.
Mieszkanie z rynku wtórnego? Tak, ale sprawdzone
Rynek mieszkaniowy aż ugina się od ofert sprzedażowych. Jednak mieszkanie z rynku wtórnego wcale nie tak łatwo wybrać. Zatem zanim zdecydujesz się na dany lokal z pewnością przejrzysz wiele serwisów z nieruchomościami. Warto przeglądać sprawdzone strony, gdzie znajdują się ogłoszenia o sprzedaży mieszkań z rynku wtórnego z całej Polski jak w przypadku www.sprzedajemy.pl/nieruchomosci/mieszkania. Zwróć uwagę, by sama oferta sprzedażowa była jasno skonstruowana i zawierała najważniejsze informacje na temat lokum.
Załóżmy, że masz już wybrane mieszkanie, a nawet już wstępnie jesteś umówiony ze sprzedającym na załatwianie formalności. Co powinno być twoim pierwszym krokiem? Musisz upewnić się kto jest właścicielem lokalu. Aby to stwierdzić należy poprosić o akt notarialny nabycia lub przejęcia nieruchomości. Kolejnym ważnym dokumentem jest aktualny odpis z księgi wieczystej, który potwierdzi, że sprzedający faktycznie jest właścicielem lokalu. Warto tu od razu sprawdzić jego dane (II dział księgi wieczystej).
Mieszkanie z rynku wtórnego a problem z lokatorami
Kupno mieszkania z rynku wtórnego z lokatorem jest niestety częste, choć przypomina scenariusz z wielu komedii. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji należy zażądać przedłożenia zaświadczenia, że nikt nie jest zameldowany w lokalu, nie są podpisane umowy najmu czy dożywotniego użytkowania. To nie wszystkie środki ostrożności – trzeba też sprawdzić informacje o innych osobach z prawem pierwokupu lub odkupienia nieruchomości. A co jeśli mieszanie obciążone jest kosztami? Właściciel może starać się to ukryć, ale i tak w ustaleniu jak jest naprawdę pomoże IV dział księgi wieczystej. Trzeba także zdobyć zaświadczenie z ZUS-u i Urzędu Skarbowego potwierdzające, że właściciel nie zalega z podatkami i składkami. Jest to konieczne, by stwierdzić czy mieszkanie nie jest obciążone kosztami związanymi z prowadzeniem przez sprzedającego działalności gospodarczej. Skoro już o lokatorach mowa, dobrze jest też ustalić kiedy właściciel wyprowadzi się z mieszkania. Warto wpis o tym zamieścić w umowie.
Na jakie pułapki należy uważać podczas kupna mieszkania z rynku wtórnego?
Główną pułapką jest cena mieszkania. Jeśli jako kupujący nie będziesz mieć świadomości jaka jest wartość mieszkania stwierdzona przez rzeczoznawcę, możesz na tym wiele stracić. Wystarczy, że wpłacisz zadatek przed złożeniem wniosku o kredyt mieszkaniowy, a rzeczoznawca poinformuje o cenie za lokum. Kiedy będzie ona niższa niż ta wymagana przez sprzedającego, najpewniej wycofasz się z transakcji i stracisz wpłacony zadatek. Dlatego najlepiej przy spisywaniu umowy przedwstępnej umówić się na wpłatę zaliczki, bo ją sprzedawca zobowiązany jest zwrócić niezależnie z czyjej winy do kupna mieszkania nie dojdzie.
Kwestie własności czyli co z lokalem i terenem wokół niego?
Zanim kupisz mieszkanie, upewnij się, że kwestie własności całego budynku są uregulowane. Nie o sam budynek tu jednak chodzi, ale też o grunt na jakim on stoi. Informacji dostarczy tu wypis z ewidencji gruntów, który potwierdzi brak roszczeń względem nieruchomości. Ale to nie wszystko. Dobrze jest przejrzeć plany zagospodarowania przestrzennego wokół budynku, bo może się okazać, że wybrane przez ciebie miejsce wcale za jakiś czas nie będzie spokojne.