Izolacja akustyczna mieszkania

0
2052

Niewystarczająca izolacja akustyczna mieszkania jest jednym z głównych problemów w wielu lokalach mieszkaniowych w kraju. Sąsiedzi mimowolnie mogą obserwować nawzajem swoje życie, słuchać rozmów, kroków. Każdy hałas od sąsiadów sprawia dyskomfort.

Ta okoliczność denerwuje wielu. W swoim mieszkaniu chcemy się czuć prywatnie. Tutaj nie można się obejść bez instalacji dźwiękoszczelnej warstwy. Izolacja akustyczna to nie luksus, ale konieczność. Jak pokazuje praktyka, obecnie najlepszym rozwiązaniem, jeżeli chodzi o wyciszenie mieszkania są pianki akustyczne.

Co dokładnie jest przyczyną tak silnej słyszalności?

Dźwięk przechodzi przez dziury w konstrukcjach budynku: pęknięcia, otwory i szpary. Szczelność podłóg może zostać naruszona po wielu latach  eksploatacji budynku (ze względu na stałe wahania temperatury) lub podczas budowy, jeżeli technologia nie była przestrzegana. Ponadto, jak się powszechnie uważa, pęknięcia pojawiają się nie tylko w ścianach.

Najczęściej niechciane dźwięki przenikają przez szczeliny między podłogą i ścianą lub ścianą i sufitem. Wtedy mieszkańcy słyszą nie tylko swoich bezpośrednich sąsiadów, ale także tych, których mieszkanie nie ma wspólnej ściany z nimi. Szczególną uwagę należy zwrócić na miejsca przejścia komunikacji i gniazdka elektryczne.

Podstawowe podejścia do wyciszenia mieszkania

Budowlańcy nie zawsze zwracają należytą uwagę na tę kwestię na etapie budowy, więc ich błędy należy poprawiać. Istnieje wiele technologii i materiałów do wyciszenia mieszkania. Urządzenie podwieszanych sufitów, podłoga pływająca i montaż płyt izolacyjnych na rusztowaniu.

Aby osiągnąć maksymalny efekt, nie wystarczy skierować się w stronę samych ścian lub sufitu. Podejście do rozwiązania problemu powinno być kompleksowe.

Sufit dźwiękoszczelny

Szczególnie często mieszkańcom przeszkadza hałas dochodzący z góry. Są to odgłosy kroków albo przesuwanych mebli. A jeśli sąsiedzi z góry mają dzieci, to ich codzienne tupanie może nabierać skali katastrofy.

Idealnie izolacja akustyczna powinna być przeprowadzana w mieszkaniu z góry (od źródła fal dźwiękowych), ale jest to raczej niemożliwe. Pozostaje tylko jedno wyjście – izolacja mieszkania od wewnątrz. Można to wykonać, budując system sufitów podwieszanych ze złożonym mocowaniem materiałów akustycznych takich jak pianki akustyczne z https://www.bitmat.pl/pl/c/Pianki-wygluszajace/35.

Izolacja dźwiękowa ścian

Głównym powodem słyszalności hałasów są cienkie ściany i pęknięcia na połączeniach z podłogą i sufitem. Aby uzyskać wysokiej jakości izolację akustyczną, należy dokładnie zamknąć wszystkie pęknięcia, ustawić ruszt, zamontować warstwę izolacyjną (lub dwie, jeśli to konieczne), przymocować płyty, wykonać wykończenie zewnętrzne i generalne sprzątanie. Przy czym sprzątanie dotyczy nie tylko pomieszczeń, w których przeprowadzono prace, ale także całego mieszkania – pył budowlany przenika wszędzie. Przygotowanie mieszkania pod tym względem może być więc uciążliwe, jednak w przyszłości z pewnością nie będziecie żałować swojej decyzji. Inwestycja w pianki akustyczne przyniesie Wam spokój i komfort na długie lata.

[Głosów:3    Średnia:2.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ