Farby do drewna na zewnątrz

Malowanie wewnątrz i na zewnątrz wymaga zastosowania zupełnie odmiennych rodzajów farb. W domu nie musimy obawiać się szkodliwych warunków atmosferycznych, poza nim – wręcz przeciwnie, dlatego powinniśmy zaopatrzyć się w specjalny rodzaj farby do drewna na zewnątrz. Co warto wiedzieć na ten temat? Czym się powinna charakteryzować taka farba do drewna?

Farby do drewna na zewnątrz – ogólna charakterystyka

Farba do malowania drewna na zewnątrz musi wyróżniać się odpowiednimi właściwościami. Tylko wtedy ochroni materiał przed zmienną pogodą, która przynosząc różne opady (deszcz, śnieg, grad), wiatr i mocne nasłonecznienie, szybko niszczy różne materiały, w tym drewno. Najlepsza farba do drewna musi być też odporna na inne szkodliwe czynniki jak rozwój grzybów czy pleśni. Pamiętajmy bowiem, że surowe drewno w ogrodzie bardzo szybko ulega rozkładowi, a jego wytrzymałość słabnie z dnia na dzień.

Prawidłowo dobrana farba do malowania drewna na zewnątrz zwiększy trwałość materiału, co więcej, dobierając jej odpowiedni kolor, poprawimy też wygląd ogrodu. W sprzedaży dostępne są różne kolorowe farby do drewna, dzięki czemu możemy dopasować dokładnie taki odcień, jaki nam najbardziej się podoba i jaki pasuje do innych, sąsiednich elementów. Różne opcje kolorystyczne, te bardziej zachowawcze (szara farba do drewna, biała farba do drewna itd.), eleganckie (matowa farba do drewna, turkusowa farba do drewna itp.) i odważniejsze (np. złota farba do drewna) znajdziemy pod adresem https://www.pigmentologia.pl/oferta/farby/farba-do-drewna.

Jakiej farby do drewna szukać?

Farba do malowania drewna na zewnątrz musi tworzyć specjalną hydrofobową powłokę, gdyż to ona odpowiada za ochronę, zabezpieczając materiał przed wnikaniem w niego wody. Hydrofobizacja to więc niejako tarcza zatrzymująca wodę, wręcz ją odpychająca. Ważne jest również to, by warstwa preparatu – podobnie jak drewno – była elastyczna. Nie ma wtedy ryzyka, że na powierzchni drewna pojawią się pęcherze, a farba do drewna zacznie się łuszczyć. Zdecydowanie najlepsze są preparaty na bazie olejów i wosków, jakie w swojej ofercie ma wiele znanych firm, na przykład Beckers.

Tak samo, jak trwałość, istotna jest estetyka pomalowanych powierzchni, dzięki czemu pięknie komponują się one z otoczeniem. Producenci wychodzą naprzeciw tym potrzebom, oferując preparaty, jakie w wyjątkowy sposób podkreślają naturalny wygląd drewna.

Jakie rodzaje farb są dostępne?

Niezależnie, czy planujemy pomalować drewniane konstrukcje jak altanka, domek na narzędzia, płot, czy mniejsze elementy – meble ogrodowe jak ławki, stoły, do wyboru mamy różne rodzaje farb do malowania drewna na zewnątrz. Jedną z nich jest alkidowa emulsja, która wyróżnia się wysoką trwałością. Ma to szczególne znaczenie w przypadku intensywnie użytkowanych powierzchni. To więc bardzo dobra farba np. do balkonowego parkietu. Powłoka wykończeniowa połyskuje, nie ma też widocznych rysunków słojów.

Inny typ – akrylowa farba do drewna na zewnątrz doskonale się sprawdza do malowania typowo dekoracyjnych elementów. Jeśli preferujemy matową fakturę na drewnie (bądź półmatową, satynową itp.), to na pewno przypadnie nam ona do gustu.

Ostatnia z nich – kredowa farba do drewna zewnętrzna nie jest tak trwała, jak powyżej opisane, można więc nią pokryć dekoracyjne elementy, ale te, które są rzadko używane.

Planując więc malowanie zewnętrznych elementów, dokładnie dobierzmy farbę do drewna, bo tylko wtedy zapewnimy sobie trwałość pokrytych emulsją materiałów, jak i ich piękny, stylowy wygląd.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ